Téma Plus – Milá paní Palachová (2023)

Jak Palachův odkaz vnímá dnešní mladá generace? Připravila Naďa Reviláková.

Natočeno 2022. Premiéra 14. 1. 2023 (ČRo Plus, 54 min.). Repríza 13. 1. 2024 (ČRo Plus, 20:05 h.).

Lit.: Reviláková, Naďa: Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál. In web ČRo Plus, 14. leden 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.

Studentu Janu Palachovi bylo pouhých dvacet let, když se rozhodl vzít osud své země do vlastních rukou. Jeho čin nemá v historii mnoho srovnání. Přistoupil k němu ve vypjaté době a zvolil si způsob, který byl neméně vypjatý.

Důvod své oběti vyjádřil v dopisech, a i když dnes můžeme diskutovat o tom, že splnění svých jasně formulovaných požadavků nedosáhl, dosáhl toho, co se jen tak někomu v dějinách nepodařilo.

Svým rozhodným a svobodně zvoleným aktem sebeobětování zasáhl celou společnost. A jeho odkaz v ní žije dodnes, řadu desetiletí po Palachově smrti i po pádu komunistického režimu, ke kterému do jisté míry také přispěl. Vždyť tzv. Palachův týden na počátku roku 1989, brutálně potlačený tehdejšími státními orgány, byl předvojem pozdějších listopadových událostí. (..)

Lit.: Hnilička, Přemysl: Audio týdne. In web Respekt.cz, 22. 1. 2023 (recenze). – Cit.: Cyklus Téma Plus, který pro Český rozhlas Plus připravují renomovaní i začínající publicisté, nahlíží historická témata z pohledu současnosti. Málokdy se to povedlo tak dobře jako v dokumentu Nadi Revilákové Milá paní Palachová…, který vznikl k 54. výročí sebeupálení Jana Palacha.

Námět není složitý. V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia léta opožděný dopis. Už v roce 1969 jej odeslala Libuše Palachová, matka upálivšího se studenta, a odpovídala jím na iniciativu jednoho z místních učitelů pojmenovat po Palachovi studentský domov. Učitel Vladimír Kaifer, později z gymnázia vyhozený, dopis uchoval a po jeho smrti jej opatroval technik Českého rozhlasu Václav Lipka. Ten ho pak věnoval gymnáziu. Dopis Libuše Palachové inspiroval Kaiferovy následovníky: navrhli studentům a studentkám, aby matce, která přišla o syna a celým svým životem stála za jeho obětí, napsali dopis. Bez ohledu na to, že je už léta po smrti.

Padesátiminutový dokument může být silným a dojemným svědectvím pro ty, kteří kritizují mladou generaci za nedostatek empatie vůči starším. Studenti a studentky naopak ve svých listech projevují neobyčejnou citlivost, hrdost i zvídavost, snaží se pochopit jak čin Jana Palacha, tak míru bolesti jeho matky. Soucítí s ní, zároveň ji podporují. „Před pár měsíci umřel student naší školy, ale hlavně náš kamarád. Když jsem se s ním šla rozloučit na pohřeb a viděla jeho matku, jak ani dech nemůže popadnout, bylo mi příšerně.…“ (…)

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)