Na cestě s Janis Joplin 1/10 (2022)
John Byrne Cooke. Výběr z životopisné knihy o fenomenální americké zpěvačce, divokých 60. letech a hudbě, se kterou dobyla svět. Překlad Gita Zbavitelová. Připravila Ivana Myšková. Účinkuje Vasil Fridrich. Režie Vlado Rusko.
Natočeno 2023. Premiéra 1. dílu 16. 1. 2023 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.). Repríza 1. dílu 17. 1. 2023 (ČRo 3 Vltava, 0:00 h.).
Lit.: Myšková, Ivana: John Byrne Cooke: Na cestě s Janis Joplin. Výběr z životopisné knihy o fenomenální zpěvačce. In web ČRo 3 Vltava, 23. leden 2023 (článek). – Cit.: Tři roky závratné kariéry fenomenální bluesové a rockové zpěvačky Janis Joplin od listopadu 1967 až do její smrti 4. října 1970 mapuje doslova krok za krokem, koncert po koncertě, hotel po hotelu kniha jejího „road managera“ a přítele Johna Byrna Cooka. (…)
Fotograf a bluegrassový muzikant John Byrne Cook detailně, slovem i obrazem, zachytil profesní růst texaské zpěvačky usazené v San Franciscu v hudební hvězdu světového formátu a ikonu hippies, která na svých koncertech přiváděla k šílenství fanoušky po celých Spojených státech i na turné po Evropě. S kapelou Kozmic Blues Band totiž v roce 1969 koncertovala také v Londýně, Amsterdamu a Frankfurtu. John Byrne Cook byl svědkem úspěchu Janis Joplin a kapely Big Brother & The Holding Company už na festivalu v Monterrey, později i na několikanásobně větším Woodstocku, kde vystupovala s kapelou Kozmic Blues Band.
Cook seznamuje čtenáře s celou sanfranciskou hudební scénou, která se profilovala zvláště v legendární tančírně Fillmore. Sledujeme i první nepodařené nahrávky ve studiu a zásahy producenta Alberta Grossmana, včetně rozpadu prvních dvou skupin, vzniku The Full Tilt Boogie Band a dramatických peripetií během nahrávání posledního a nejslavnějšího alba Pearl. John Byrne Cook se ovšem neomezuje jen na podrobné líčení cestovní, koncertní a studiové muzikantské rutiny či zákulisních scén. Dějiny Joplininých tří kapel líčí v kontextu amerických dějin, tedy především traumat konce 60. let – války ve Vietnamu, rostoucích policejních represí vůči hnutí hippies, zavraždění Martina Luthera Kinga 4. dubna 1968 a pouhé dva měsíce poté atentátu na Roberta Francise Kennedyho. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku