Lásky čas 1/?? (2023)

Podcast pro lepší randění v Česku. O příjemných i rozpačitých momentech při hledání lásky a navazování vztahů napříč etniky. Připravila Natálie Sousa. Kreativní producentka a dramaturgyně Veronika Ruppert. Zvuk Jan Brauner.  Hudba Ewelina Vlček-Chiu (1), Ai fen (4). Vizuály Natalie Kubenk.

Hovoří sociální a kulturní antropoložka z FHS UK, Dana Bittnerová (1), sociolog Zdeněk Sloboda (2), anglista a amerikanista Jeffrey Allen Vanderziel (2), sociální vědkyně a autorka knihy Queer Roma, Lucie Fremlová (4).

Natočeno 2023. Premiéra 1. dílu 7. 3. 2023 (ČRo Radio Wave, 29 min.); 3. dílu 21. 3. 2023 (ČRo Rádio Wave, 30 min.); 4. dílu 28. 3. 2023 (ČRo Rádio Wave, 29 min.).

Lit.: Sousa, Natalie: Začíná Lásky čas, podcast o randění napříč etniky v Česku. In web ČRo Radio Wave, 1. březen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak se v Česku randí lidem s jinou než bílou barvou pleti? Podcast Lásky čas rozkrývá, jestli je milostný život generace Z a mladších mileniálů osvobozený od stereotypů.

Jsou vztahy generace Z a mladších mileniálů osvobozené od rasismu a xenofobie, nebo pořád narážíme na stereotypy? O tom je podcastová série Natálie Sousy Lásky čas. „Ráda bych pomohla k tomu, aby bylo randění v Česku příjemnější pro všechny, kdo o něj stojí. Sama mám zkušenosti s řadou zraňujících nebo trapných narážek a momentů,“ říká Natálie. Pro podcast Lásky čas natáčela s desítkami mladých lidí z etnických minorit i z majority.

„Holky a kluci z různých koutů republiky se mnou sdílí dobré i špatné zážitky z randění. Mluví o svých nejistotách a o hledání sebevědomí,“ popisuje Natálie. Společenské a historické pozadí různých nevhodných oslovení, zdánlivě lichotivých frází a toxických vzorců chování v podcastu rozebírá s řadou odbornic a odborníků.

Lásky čas doprovází hudba Eweliny Vlček-Chiu, hudebnice a producentky známé z dua ba:zel. Autorkou vizuálů série je Natalie Kubenk, která fotila přímo s respondentkami a respondenty jednotlivých epizod série. Fotografie vznikly v prostorách Kasárny Karlín v Praze.

Lit.: Sousa, Natalie: Pro kluky jsem byla tajemství, teď mě loví jako trofej. Nenávidím slovo exotická. In web ČRo Radio Wave, 7. březen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Na rande nechci slyšet, že jsem exotická, není to kompliment.“ Poslechněte si, jak se v Česku hledá láska dvěma mladým ženám. Je generace Z osvobozená od rasismu a stereotypů?

 „Nemůžu vystát, když za mnou někdo přijde s tím, že jsem taková krásně exotická a že to chtěl vždycky zkusit. Připadá mi, jako by mluvil o nějakém koberci nebo ovoci, ale ne o člověku. Já nejsem tester,“ říká Baďa. Pohled z druhé strany přináší Anna, dívka z české majority, kterou v pubertě fascinovali kluci s tmavou pletí. Jak její randění přijímalo okolí a jak se na hledání vztahů dívá dnes? Poslechněte si první díl podcastu Lásky čas.

„Jako malá jsem se zamilovala do Beyoncé a hrozně jsem si přála být jako ona, mít ty krásné vlasy, pleť, hlas, všechno. V pubertě jsem pak našim řekla, že si jednou určitě přivedu tmavšího kluka,“ popisuje Anna. Poslechněte si, jak její randění probíhalo a jak se na svou teenage obsesi dívá dnes.

„Homogenita společnosti je u nás vnímaná jako žádoucí. Tuhle zkušenost v Češích vypěstoval socialismus, ale kořeny tohoto uvažování sahají až do dob národního obrození,“ říká sociální a kulturní antropoložka z FHS UK, Dana Bittnerová. V podcastu vysvětluje, odkud se v nás berou stereotypy, co je upevňuje a jak se dají měnit. (…)

Lit.: Sousa, Natalie: Nezajímalo ji ani jméno, chtěla jen zkusit něco jiného. Najít vážný vztah je těžké. In web ČRo Radio Wave, 14. březen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Narážet na velikost není cool: randění Orlanda a Fukiho ovlivňují stereotypy holek i kluků. Poslechněte si, proč ani pro jednoho není snadné najít vážný vztah.

„V létě jsme měli s klukama bar u vody a přijelo nám tam na šlapadlech 15 holek, co slavily loučení se svobodou. A ta jedna nadhodila: tak když je tady ten černoch, a tys tuhle zkušenost ještě neměla, není ta příležitost právě dnes?“ vzpomíná Orlando. Říká, že holky si s ním často chtějí jen otestovat svoje představy, ale dobrý vztah se mu nehledá snadno. V podcastu Lásky čas vysvětluje, jaké řeči ho odradí už na prvním rande.

„Bývalá partnerka mi po dvouletém vztahu řekla, že se mnou byla jenom proto, aby se přesvědčila, že to, co se o nás černoších říká, je pravda,“ popisuje Orlando. Stereotypy, se kterými se Orlando běžně setkává, komentuje ve druhé epizodě série Lásky čas anglista a amerikanista Jeffrey Allen Vanderziel.

Také Fukiho lidé opakovaně oslovují s tím, že chtějí zkusit neznámé: „Jeden kluk mi napsal, že by chtěl ochutnat Asii. Já přece taky neříkám, že chci ochutnat bílý maso. Nechápu, proč mají lidi zapotřebí tohle vytahovat,“ krčí rameny Fuki. O specifikách české gay komunity ve vztahu k etnickým minoritám mluví v podcastu sociolog Zdeněk Sloboda. (…)

Lit.: Sousa, Natalie: Randím potají. Kámoši, co chtějí „zkusit Asiatku“, mě iritují. In web ČRo Radio Wave, 21. březen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Dva nejdelší vztahy jsem měla s kluky s asijskými kořeny. Moje tolerance k rasistickým hláškám je už na nule,“ říká Natálie. Poslechněte si podcast Lásky čas o randění napříč etniky v Česku.

„Z rodiny jsem vnímala striktnost – žádný kluci dokud nedostuduju, abych se soustředila na školu,“ říká Kristýna. Ve vztazích měla zatím štěstí na ohleduplné kluky, ale hlášky přátel ji někdy zraňují: „Bavíme se o randění a oni třeba řeknou: ‚Jo, Vietnamku jsem ještě neměl, tu bych si dal.‘ Asi to myslí jako kompliment, ale já to nechápu a frustruje mě to.“

Nevhodné řeči od přátel slýchá i Natálie kvůli vztahu s Tuanem. „Už jsem rezignovala na vysvětlování, odmítám dokola obhajovat to, s kým chodím,“ popisuje. „Kamarádka mi tvrdila, že není rasistka a jen si ze všeho dělá srandu. Říkala, že před mým vztahem s Tuanem bych s ní určitě souhlasila,“ vypráví Natálie. (…)

Lit.: Sousa, Natalie – Ruppert, Veronika: Bál jsem se holky oslovovat, protože jsem Rom. Raději randím s cizinkami, neřeší můj původ. In web ČRo Radio Wave, 28. březen 2023 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: „Randění s lidmi ze zahraničí je příjemnější. Neřeší, jestli jsem nebo nejsem Romka,“ říká Lucie. Poslechněte si, jak se do vztahů mladých lidí v Česku promítají stereotypy spojené s romským etnikem.

„Sám sobě jsem se nelíbil, protože mi nikdo neřekl, že i kluci jako já můžou být hezký. Myslel jsem si, že bych musel být bílej a hubenej,“ říká Nick. Dnes už to vidí jinak a vnímá, že svým vzhledem vzbuzuje zájem. Kvůli špatným reakcím na svůj romský původ ale s holkami z české majority skoro nerandí. Podobnou zkušenost má i Lucie, která se nedávno vyoutovala jako bisexuálka.

„Já mám taky stereotypy, takže když mi moje holka řekla, že pojedeme na návštěvu k jejím rodičům na venkov, hned mě napadlo, že budou rasisti. A taky že jo. Měli na mě velmi nevhodné poznámky,“ popisuje Lucie.

Negativní zkušenosti z navazování milostných vztahů s majoritou má i Jitka. „Už na základce všichni věděli, že jsem Romka a neměli mě rádi. Přišlo mi, že o mě bílí kluci neměli zájem,“ popisuje.

„Lidé z majority tu diskriminaci pochopí až ve vztahu s někým z minority. Najednou třeba nedostanou bydlení, protože partnerka je Romka. Nebo je kvůli tomu nepustí na diskotéku. Romové mají často strategii, že mluví anglicky, když vstupují do klubu. A pak si musí dávat pozor, aby to dál udrželi, aby je někdo neslyšel mluvit česky, protože je pak vyhodí,“ popisuje David Tišer, ředitel kulturně sociální organizace Arart. Spolu s ním komentuje příběhy ve čtvrté epizodě podcastu Lásky čas sociální vědkyně a autorka knihy Queer Roma, Lucie Fremlová. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)