Souvislosti Plus – Čtyřdenní pracovní týden (2023)

Pracovat jen čtyři dny v týdnu a brát stejně peněz. Realita, kterou máme díky technologickému rozvoji očekávat během příští dekády. Aktuálně se tento pracovní model hojně testuje a první výsledky naznačují, že dává smysl. Kdy se stane čtyřdenní pracovní týden globální realitou a je to vlastně skutečně o tolik výhodnější model pro ekonomiku, pro firmy, pro zaměstnance, pro rodinu a nakonec pro společnost? Připravil Václav Pešička.

Hosté: Jan Klusoň, šéf československé divize mediální platformy Welcome to the Jungle, jež pomáhá lidem zorientovat se na trhu práce a věnuje se poradenství v oblasti práce i kariérního růstu; Jiří Halbrštát, působí ve společnosti ManpowerGroup, která se od roku 2003 zabývá pracovním trhem, manažer náboru a marketingu zodpovědný za náborovou strategii, marketingu a analýzu trhu práce; Jakub Rákosník, historik vyučující na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy sociální politiku a hospodářské dějiny.

Natočeno 2023. Premiéra 19. 4. 2023 (ČRo Plus, 20:05 h.; 54 min.). Repríza 9. 8. 2023 (ČRo Plus, 20:05 h.; 54 min.).

Lit.: vkry – Pešička, Václav: Čtyřdenní pracovní týden dorazí i do Česka. Firmy ale ještě čeká velký kus práce, míní odborník. In web ČRo Plus, 19. duben 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Čtyřdenní pracovní týden je stále častěji tématem především v technologickém sektoru, kde právě rozvoj technologií nahrazuje postupně pracovní lidskou sílu. Stojíme na prahu přelomové změny, kdy se po fázi testování stane čtyřdenní pracovní týden nakonec globální realitou? A je to skutečně o tolik výhodnější model pro ekonomiku?

V řadě měst a zemí se už několikrát testoval tzv. čtyřdenní pracovní týden. Tento týden jej kompletně začala testovat španělská Valencie. Globální kampaň za čtyřdenní pracovní týden vede novozélandská organizace Four Days We Global a výsledky vypadají na první pohled z testů impozantně, včetně těch, které nedávno zveřejnil jeden z největších projektů, který se konal ve Velké Británii za spolupráce s Cambridgeskou univerzitou.

Firmy si po ukončení pochvalovaly produktivitu, méně absencí, méně vypovědí či větší zájem o práci. Menší porci času stráveného v práci si chválili i zaměstnanci. Mluvilo se také o menším riziku vyhoření a mnohé z experimentujících firem nakonec prohlásily, že u čtyřdenního pracovního týdne už zůstanu a k pětidennímu týdnu se vracet nechtějí. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)