Respekt podcast – Příběhy klimatické změny 1/? (2023-2024)

Připravil Štěpán Sedláček.

Hovoří Zdenka Sokolíčková (1), Petr Daniš (2), Jana Soukopová (3), Jiří Koželouh (5), Kateřina Davidová (6),  Pavel Zámyslický, Romana J. Březovská, Jan Kaliba, Magdalena Davis a Radim Tolasz (7), Eva Majerová (9), geochemik a první český ministr životního prostředí Bedřich Moldan (10), analytik Jan Krčál (11), klimatolog Radim Tolasz z ČHMÚ (12).

Natočeno 2023- 2024. Webová premiéra 1. dílu 5. 5. 2023 (Respekt.cz, 32 min.); 2 dílu 10. 6. 2023 (Respekt.cz, 66 min.); 3. dílu 5. 8. 2023 (Respekt.cz, 86 min.); 5. dílu 26. 10. 2023 (Respekt.cz, 59 min.); 6. dílu 7. 12. 2023 (Respekt.cz, 54 min.); 7. dílu 18. 12. 2023 (Respekt.cz, 74 h.); 8. dílu 15. 2. 2024 (Respekt.cz, 28 min.); 9. dílu 2. 5. 2024 (Respekt.cz, 64 min.); 10. dílu 12. 7. 2024 (Respekt.cz, 100 min.); 11. dílu 25. 9. 2024 (Respekt.cz, 36 min.); 12. dílu 26. 9. 2024 (Respekt.cz, 35 min.).

Lit.: Sedláček, Štěpán: Odmítám tezi, že je nás na planetě moc a měli bychom „trochu vymřít“. In web Respekt.cz, 5. 5. 2023 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Příběhy klimatické změny #1 Se sociokulturní antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou o výzkumu na Špicberkách i norském boji proti globálnímu oteplování. (…)

„Snažíme se propojit vědecký a nevědecký svět. Přírodovědná data o proměně prostředí, což jsou suchá čísla a grafy, propojujeme s tím, jaké příběhy o změně klimatu si vyprávějí lidé, kteří s vědou nemají nic společného. Jde o průvodce, starousedlíky nebo třeba trappery, kteří se živí tim, že se pohybují v krajině, “ popisuje Zdenka Sokolíčková výzkum environmentální paměti na Špicberkách. Na soustroví s manželem a třemi dětmi žila dva a půl roku, což zachycuje časosběrný dokumentární film Návštěvníci. Jak se dostala k antropologickému výzkumu změny klimatu? Jakou roli tohle téma sehrává v jejím osobním životě? A jaké klíčové momenty ji vůbec nasměrovaly k ekologické etice, která se zabývá vztahem jedince k životnímu prostředí? I na to se ptal Štěpán Sedláček v rozhovoru, který natáčel na festivalu populárně-vědeckých filmů AFO v Olomouci.

Lit.: Sedláček, Štěpán: Nemusí to skončit katastrofou. Změnu klimatu ještě můžeme zvrátit a řešení známe. In web Respekt.cz, 10. 6. 2023 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Příběhy klimatické změny #2 s odborníkem na environmentální vzdělávání Petrem Danišem mimo jiné o jeho knize Klima je příležitost.

„Katastrofou to skončit nemusí. Do velké míry záleží na tom, co uděláme. Řešení existují po celém světě a už se do nich pustilo spoustu států, měst, firem i jednotlivců. A my bychom se k tomu měli přidat. To je asi největší poselství mé knihy,“ říká o nové knize Klima je příležitost autor Petr Daniš, který vede vzdělávací centrum TEREZA. Jak se před více než dvaceti lety po studiu filozofie dostal k environmentálnímu vzdělávání? Jak učit děti o změně klimatu? Co mu chybí v české veřejné debatě o tomto tématu? Jaká řešení se nabízejí? Co říkal na nedávná vystoupení Václava Smila a související diskuse? I o tom vypráví v podcastu týdeníku Respekt.

Lit.: Sedláček, Štěpán: Nejdřív si udělejme inventuru. In web Respekt.cz, 5. 8. 2023 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Příběhy klimatické změny #3 s Petrem Kuckou a Janou Soukopovou o udržitelné spotřebě, snižování uhlíkové i odpadové stopy. (…)

„Je třeba si spočítat uhlíkovou stopu a potom začít od největších kapitol. Jde o to si udělat alespoň základní představu, abych věděl, jaké budou mít moje kroky dopad. Teď potřebujeme snižovat emise opravdu rychle,“ podotýká Petr Kucka z Ekologického institutu Veronica s tím, že takový přehled by si měl udělat stát, obce, firmy i jednotlivci. Cestu pak vidí ve snižování spotřeby i ve státních regulacích. Podle ekonomky a expertky na oběhové hospodářství Jany Soukopové se to týká mimo jiné obalů: „Stát by měl více dohlížet na to, jaké jsou sazby za obaly. Ty ovšem teď stanovuje společnost EKO-KOM , která není státní. Za mě máme stále málo regulací…Na výrobcích například chybí informace o tom, co obsažené látky způsobují nebo jak dlouho se daný výrobek rozkládá. O tom by měli být informováni všichni,“ míní Soukopová, která vede Institut pro udržitelnost a cirkularitu na Masarykově univerzitě. Co je udržitelnost? Jak rozpoznat greenwashing? Proč třídit odpad a sázet stromy nestačí? Proč zavírají bezobalové obchody? Jak efektivně snížit spotřebu? I o tom mluvili v debatě Respektu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Lit.: Sedláček, Štěpán: Vládní plán: Konec uhlí, opatrný rozvoj obnovitelných zdrojů, nekritická víra v jádro. In web Respekt.cz, 26. 10. 2023 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Příběhy klimatické změny #5 s Jiřím Koželouhem z Hnutí Duha o plánu české vlády na ukončení závislosti na uhlí a na snižování emisí skleníkových plynů.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)