Příběhy 20. století – Rozhlas slaví sto let (2023)

Rozhlas slaví 18. května výročí 100 let své existence. Máme k dispozici tisíce různých příběhů spjatých s rádiem. Jsou shromážděné ve zvukovém archivu Paměť národa. Tato svědectví prostudoval a do rozhlasového dokumentu Příběhy 20. století zpracoval Mikuláš Kroupa.

Ze záznamů hovoří Karel Kovařovic, hlasatel Vladimír Fišer, Věra Heroldová-Šťovíčková, exministr obrany a Havlův kancléř Luboš Dobrovský, František Suchý a Bedřich Utitz, válečný veterán od Tobruku a Dunkerque.

Natočeno 2023. Premiéra 14. 5. 2023 (ČRo Plus, 20:05 h.; 48 min.) k 100. výročí existence Česk(oslovensk)ého rozhlasu.

Lit.: Šmíd, Michal – Kroupa, Mikuláš: Rozhlas slaví sto let. Stále žijí lidé, kteří za svobodné rozhlasové vysílání nasazovali své životy. In web ČRo Plus, 14. květen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bubnování dešťových kapek o celtu stanu. Bouřka. Štěkot psa. Rozechvělá slova radiotechnika Vlacha: „Haló, haló, zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu…“ Pak zahrála trubka státní hymnu. Takto poeticky začal vysílat 18. května 1923 ve 20 hodin a 15 minut z vypůjčeného skautského stanu rozhlas, který slaví sto let. Jsou s ním spojeny tisíce lidských dramat.

Srdečně zveme na vernisáže výstav v Praze a Brně. Výstava „Zůstaňte u svých přijímačů!“ je věnovaná stému výročí rozhlasu, přijďte 25. května 2023 v 17:00 do pražských Dejvic do Technické ulice. V pondělí 29. května od 19:00 v Brně na nádvoří Staré radnice se poprvé pro veřejnost otevírá unikátní moderní muzeum – Institut Paměti národa, ulice Radnická 10. Institut Paměti národa představí expozici o 50. letech „Tichá hrdinství“.

Do první půlky minulého století rádio představovalo nejmodernější sdělovací prostředek. Rozhlas dokázal nejrychleji informovat o dění, přinášet oznámení, odborné přednášky, rozhlasové hry, sportovní přenosy, ale i zábavu a povznesení z hudby a literatury.

V nesvobodných časech nacistické a komunistické totality se stával účinným nástrojem propagandy a manipulace. V kritických okamžicích ohrožení naší země rozhlas spoluvytvářel naše dějiny. Tisíce lidí spěchalo k budově rozhlasu bránit svobodné vysílání. V budově rozhlasu, v přilehlých ulicích padlo 170 rozhlasáků, českých policistů a dalších povstalců během čtyřdenní bitvy mezi 5. až 8. květnem 1945. Během sovětské okupace 21. srpna 1968 před rozhlasem zavraždili sovětští vojáci 17 neozbrojených lidí a stovky lidí bylo zraněno. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)