Jedli jsme psy (2023)

Ilona Malá. Dokument. Psí maso na talíři nebylo v minulosti ničím neobvyklým. V dobách, kdy se psi poráželi na kšeft, se u rasa dalo koupit za výhodnější cenu než například vepřové. Jaký je nejrychlejší pes na světě? K čemu se hodí psí sádlo? A jak chutnal strýčkův guláš?

Natočeno 2023. Premiéra 21. 1. 2023 (ČRo Radio Wave, 20 min.) v cyklu DokuVlna.

Pozn.: Veřejná přehrávka 20. 2. 2024 v rámci projektu Divadla Husa na provázku Audiocafé (Provázek.Bar).

Lit.: Malá, Ilona: Jedli jsme psy. Pátrání po historii konzumace psího masa v Podkrkonoší. In web ČRo Radio Wave, 21. leden 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Konzumace psího masa je v Česku vnímána společenský a morální poklesek. Bylo to tak ale vždy? (…)

Podle Krkonošské kuchařky Jiřího Marholda existovalo v 19. století ve Staré Pace řeznictví, které zpracovávalo psí maso. Podle autora byl oficiální výsek tohoto masa zakázán až v roce 1940. Na zabíjení psů podomácku se však zákaz nevztahoval. Drží se tento nepříliš lákavý zvyk mezi krkonošskými rodáky dodnes? Pokud ano, při jaké příležitosti se maso jí? Odkud zvířata pochází? A co na to česká legislativa? Tyto a další otázky řeší Ilona Malá v audiodokumentu Jedli jsme psy.

„Hoši, ráno ho sem přineste, já ho dám do trouby na jedničku, večer bude jako dortíček!“ říkávala sousedka ze Staré Paky. Psí maso na talíři nebylo v minulosti ničím neobvyklým. V dobách, kdy se psi poráželi na kšeft, se u rasa dalo koupit za výhodnější cenu než například vepřové. Lidé chudého kraje to jistě přijímali s povděkem.

Když se však autorka vydala do ulic Staré a Nové Paky, aby se na zkušenosti se psím masem zeptala náhodného vzorku místních obyvatel, vyšly najevo šokující skutečnosti: sehnat jej donedávna nebýval až takový problém. Dokonce se našli tací, kteří psy nejedli kvůli bídě, ale pro zábavu.

„To jsem znal jednoho pána. Prostě otevřel bránu, pojď sem pojď sem, nějakou pamlsku žejo…“ svěřuje se jeden z Pačáků. „Já jsem ho kolikrát zastavil a zachraňoval jsem to. Ale když jsem chodil do školy, tak jsem to nemohl zachránit. Ten chlap normálně kradl.“

(…)  Ilona Malá vystudovala FAMU v oboru střihové skladby. Dlouhodobě se věnuje střihu dokumentárních filmů s přírodovědnou tématikou a krátkých animovaných filmů. Spolupracovala na tvorbě krátkých dokumentů pro Paměť národa. Mezi její úspěchy patří střih filmu Svět podle termitů, který byl oceněn jako nejlepší film na festivalech Wildlife Vaasa International Nature Film Festival a Life Sciences Film Festival. Animovaný film Jsme si o smrt blíž, který stříhala, se také dočkal řady festivalových ocenění a i nominace na Českého lva. Poslední spoluprací na velkém dokumentárním filmu byla Planeta Praha. Dokument Jedli jsme psy je její rozhlasová prvotina.

Lit.: anonym: Audiocafé: Jedli jsme psy. In web CED, únor 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pátrání po historii konzumace psího masa v Podkrkonoší. (…)

Studentský dramaturgický tým k výběru tohoto snímku: Autorka v dokumentu Jedli jsme psy pátrá po tradici a historii jezení psího masa v oblasti Krkonošských hor. Při vyklízení knihovny po babičce nachází Krkonošskou kuchařku Jiřího Marholda, která se zmiňuje o existenci řeznictví, které psí maso dokonce zpracovávalo. Mezi obyvateli vesnice Stará Paka objevuje různé postoje ke konzumaci psů. V dokumentu se autorka také zamýšlí nad kulturními odlišnostmi, zabývá se etickými otázkami jezení zvířete, kterého považujeme za nejlepšího přítele a přibližuje přístup české legislativy. Dokument jsem vybrala, jelikož rozebírá regionální fenomén, o kterém jsem neměla tušení. Velmi mě zaujaly odlišné postoje obyvatel vesnice a mezikulturní srovnání názorů na konzumaci psího masa. Líbila se mi forma zpracování, která do jisté míry pracuje s černým humorem, poslech pro mě byl takové mírně zvrácené ale poučné uchechtnutí. (Julie Lubojacká)

Srdečně zveme na podzimní sérii pořadu AudioCafé – zvukových úterků o osmé večerní v kavárně Divadla Husa na provázku nebo na Studiu Centra experimantálního divadla.

Poslechy kratších dokumentů Radia Wave z cyklu DokuVlna, která tématy i formou cílí na mladé publikum.

Debaty s autory a autorky, jak o tématu, tak o formě.

Projekt Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla, Českého rozhlasu.

Cyklem provází: Jan Hanák

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)