Zaostřeno na 500 dní války Ruska proti Ukrajině (2023)
500 dnů už trvá ruská agrese proti Ukrajině. Jak to vypadá v Kyjevě a kyjevské oblasti a jak naopak v Chersonu? A jak vlastně mluvíme a hodnotíme probíhající válku? O tom všem je Zaostřeno, které natočil reportér Ľubomír Smatana.
Natočeno 2023. Premiéra 9. 7. 2023 (ČRo Plus, 17:34 h.; 26 min.).
Lit.: Smatana, Ľubomír – lup: Pro nás je nepochopitelné, že život leckde na Ukrajině běží, jako by žádná válka nebyla. In web ČRo Plus, 9. červenec 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hodnocení ruské agrese na Ukrajině a popis války hraje důležitou roli v tom, jak celý konflikt vnímáme. A děláme to většinou špatně. To jsou rázná slova specialisty na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Šíra, který se vydal do jihoukrajinského Chersonu „na dovolenou“. Z pohledu z Česka je trochu nepochopitelné, že život na Ukrajině může běžet normálně dál.
Kavárny ve městech jsou otevřené, posilovny jsou plné mladých mužů a žen, po ránu se v ulicích objevují běžci, matky s kočárky korzují po promenádách a to se týká nejenom Kyjeva a Lvova, ale i takových měst, jako je Charkov, Dnipr, Oděsa nebo Mykolajiv.
Podstatné je to, jak daleko město leží od frontové linie nebo od pozic ruské armády. Hraniční je vzdálenost zhruba 40 kilometrů. Dál už minometné ani žádné běžné dělostřelecké granáty nedoletí, daleko je to i pro velmi nebezpečné raketomety typu Grad.
Ty mají dostřel 20 kilometrů. Z tohoto důvodu trpí Cherson na břehu Dněpru, protože ruské pozice leží jen několik kilometrů za řekou.
V Chersonu žilo před válkou 300 tisíc lidí, dnes jich tam zůstala zhruba desetina. Život tu klokotá hlavně po ránu, kdy si lidé chodí nakoupit a během dne aktivita klesá. Zákaz vycházení platí od 21. hodin, ale to už je dávno klid. Nikdo zbytečně neriskuje.
Otevřené jsou jen lékárny, pár větších supermarketů, malé obchůdky na předměstí, dokonce i dvě restaurace, jedna směnárna a čerpací stanice.
Ty jsou přes den otevřené, scházejí se tam civilisté, vojáci a policisté na kávu, dokoupit cigarety nebo párek v rohlíku. Jenže večer si tam dáte kávu a druhý den už čerpací stanice neexistuje. Přes noc dostane zásah, a to zásah velice přesný. Takhle to tu vypadá od listopadu loňského roku, kdy město osvobodila ukrajinská armáda.
Jiná situace než v Chersonu je ve městech v týlu, kam Rusové vystřelují rakety s dlouhým doletem. Letecký poplach se vyhlašuje vždy, když ukrajinské radary zaznamenají start strategických letounů na Běloruskem, Kaspickým nebo Černým mořem. Pak už je to ruská ruleta. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku