Přepište dějiny – Léto na Strži: Firtovi (2023)
182. díl podcastu připravili Martin Groman a Michal Stehlík.
Hovoří Zdeněk Vacek, Kristina Váňová, Martin Groman a Michal Stehlík.
Natočeno 2023. Webová premiéra 26. 7. 2023 (Přepište dějiny).
Pozn.: Poslední z podvečerních setkání pod pergolou v Památníku Karla Čapka na Strži bude svým způsobem unikátní. Spolu se Zdeňkem Vackem a Kristinou Váňovou připomene Čapkovy přátele, bratry Julia a Leopolda Firtovy a krátce také Leopoldova syna Pavla. Zazní navíc několik ukázek z nikdy nezveřejněné nahrávky, kterou Juliu Firtovi poslali k jeho osmdesátinám z New Yorku jeho přátelé — Ivo Ducháček, Karel Steinbach, Jan Stránky a Ferdinand Peroutka (anotace)
Lit.: Stehlík, Michal – Groman, Martin: Osobní lékař a vydavatel Karla Čapka. Dva bratři, na něž stojí za to nezapomenout. In web Deník N, 26. 7. 2023 (článek) – Cit.: Seriál Přepište dějiny: Devadesátá léta minulého století s sebou nesla mnoho témat a motivů vztahujících se k minulosti. Vyrovnávání se s ní, odčiňování, nové výkladové rámce, nové příběhy, ale také zapomínání a vytěsňování. Bývá to tak po většině velkých společenských změn. Součástí té doby bylo také vracení zapomenutých i zakázaných jmen do veřejného prostoru. Jen pohled na státní vyznamenání, kterých se in memoriam dostalo postavám minulých desetiletí, je v tomto zcela výmluvný. Jenže toto napravování nikdy není bezezbytku a úplné.
A tak je dobře aspoň tu a tam připomenout některá jména, která se ve veřejném prostoru běžně nevyskytují. Třeba jen pro sílu jejich životního příběhu, inspiraci, kterou mohou přinášet, a také pro vědomí, že i lidé, na které jsme už jako společnost zapomněli nebo je nemáme ve zvyku mít často na mysli, podali pro stát skutečně nevídané výkony. V Čapkově památníku ve Strži u Dobříše je aktuálně k vidění malá výstava připomínající bratry Leopolda a Julia Firtovy a také Leopoldova syna Pavla. V dohledné době vyjde i publikace o jejich osudech. Je to vzhledem k jejich životním osudům a výkonům jen malá splátka, ale je. Někdy je až s podivem, jak silné osudy dovede společnost vytěsnit.
Leopold a Julius Firtové se narodili v devadesátých letech 19. století do české židovské rodiny v Sestřouni, což je dnes část Sedlčan. Tehdy se ještě psali Fürthové, ke změně jména došlo až po druhé světové válce. Leopold vystudoval gymnázium a následně medicínu. Studia ale dokončil až po první světové válce. Chtěl pokračovat vědeckou dráhou, ale jeho profesor Josef Pelnář mu otevřeně řekl, že k tomu nemá potřebnou protekci, a doporučil mu dráhu praktického lékaře. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku