Interview Plus – Kateřina Krejčová (2023)

Kateřina Krejčová, humanitární pracovnice. Před boji na východě Ukrajiny utekly miliony lidí, kteří často našli útočiště na západě své země. Mnozí ale už měsíce přežívají v provizorních podmínkách, třeba na lehátku v tělocvičně. Kdo jim v tuto chvíli pomáhá? A jsou zcela v bezpečí díky tomu, že jsou daleko od fronty? Na Ukrajině natočila Jana Karasová.

Natočeno 2023. Premiéra 26. 7. 2023 (ČRo Plus, 11:34 h.; 25 min.).

Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Karasová, Jana: Ani na západní Ukrajině není bezpečno. V noci sleduji, kam letí rakety, říká humanitární pracovnice. In web ČRo Plus, 26. červenec 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bachmut býval neznámým ukrajinským městem, ale ruská invaze a následující prudké boje z něj udělaly symbol válečného utrpení. V den začátku války ve městě byla i tehdejší pozorovatelka monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Kateřina Krejčová: „Bylo to velmi klidné místo, kde jsme necítili obavy o bezpečnost. To, co se stalo loni 24. února, bylo pro celý tým překvapení,“ vzpomíná.

Ve městě působila od prosince 2021, život v něm prý byl zcela normální a komfortní. „Chodila jsem tam do fitka a do restaurací, procházela se. Neměla jsem skoro žádné bezpečnostní omezení, někteří kolegové z OBSE tam měli i své rodiny s dětmi,“ popisuje.

Dva dny po invazi byla spolu s dalšími členy mise evakuována, čímž s městem ztratila přímý kontakt. Stále ale sleduje dění prostřednictvím skupin na sociálních sítích, které sdružují obyvatele města: „Na město vzpomínají s velkým sentimentem. Nikdo neuvádí, že by tam docházelo třeba k nějaké diskriminaci na základě toho, jakým jazykem mluvili.“

Město v červnu roku 2014 ovládli proruští separatisté, po dvou měsících nad ním získala zpět kontrolu Ukrajina. „Zajímalo mě, jestli docházelo k nějakému lynčování a trestání osob, které se profilovaly prorusky. Ale dozvěděla jsem se, že jen bylo zahájeno několik procesů s kolaboranty, mnoho z nich ale ani nikdy nebylo dotaženo do konce. Ukrajina vlastně byla tolerantnější, než se jí někdy vyčítá,“ uvádí.

Mise OBSE skončila v březnu 2022, protože Rusko nesouhlasilo s prodloužením jejího mandátu, takže všech 700 pozorovatelů z 57 zemí muselo z Ukrajiny odejít, a nadále odmítá participovat i na dalších platformách. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)