Pro a proti – Domácí úkoly (2024)

Polským školákům se od dubna splní sen mnoha dětí – učitelé jim přestanou dávat domácí úkoly. Měla by Polsko následovat i Česká republika? Jsou domácí úkoly prospěšné, nebo naopak škodí?

Hovoří ředitelka Základní školy Bystřice Jana Servusová a dětský psycholog a autor projektu Škola bez domácích úkolů Petr Klíma.

Natočeno 2024. Premiéra 26. 1. 2024 (ČRo Plus, 9:34 h.; 24 min.).

Lit.: esta – Koubová, Karolína: Domácí úkoly? Utváří u žáků pracovní návyky, říká ředitelka školy. Děti mají právo na odpočinek, oponuje psycholog. In web ČRo Plus, 26. leden 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Konec povinných a známkovaných domácích úkolů na základních školách tento týden oznámila polská ministryně školství. V Česku si o zadávání úloh na doma rozhodují školy samy. Názory rodičů, žáků a škol na úkoly jsou přitom často v rozporu.

„Dítě je ve škole denně čtyři až šest hodin, vrací se domů kolem půl třetí. Myslím si, že už to mají na dluh a je to vůči nim necitlivé,“ říká Petr Klíma, dětský psycholog a autor projektu Škola bez domácích úkolů.

Naopak podle ředitelky Základní školy Bystřice Jany Servusové má práce na doma smysl pro výuku i rozvoj dítěte. „Rozumně koncipovaný domácí úkol, který dítě příliš nezatěžuje, upevňuje učivo a vede k připomenutí toho, co se dělo ve škole,“ myslí si.

Důležité prý ale je množství a podobu úkolů dobře nastavit. „Domácí úkoly nesmějí spoléhat na to, že doma dojde k osvojení nového učiva. Ale třeba úkoly, které vycházejí z dlouhodobější projektové práce, smysl mají, a to nejen pro výuku, ale i pro vytváření pracovních návyků dětí,“ dodává. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)