Studentská tvorba – Na vlnách zvuku 1/3 (2024)
Dokumentární tvorba studentů RTDS JAMU: Kristýna Fantová (1), Markéta Mikulášková (1) Michal Kubík (1), Adéla Ryvolová (1, 2), Adéla Kafoňková (2), Kristýna Fantová (2), Barbora Kučerová (2), Tereza Panocová (2), Markéta Mikulášková (3), Klára Prchalová (3), Esther Hyhlíková (1, 3), Michaela Randusová (3), Monika Ostrovská (3), Martin Chmelík (2, 3).
Natočeno 2024. Webová premiéra leden – únor 2024 (České podcasty).
Lit.: anonym: Studentská tvorba – Na vlnách zvuku I. In web České podcasty, 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dnes – a v následujících dvou dalších dílech – si poslechneme zvukové příběhy, které vytvořili studenti prvních ročníků oborů Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky a Audiovizuální tvorby a divadla. Studenti na JAMU jsou obecně vedeni k tomu, aby se nebáli experimentovat a hrát si. Nezáleží na tom, jestli studují herectví, scénografii nebo třeba právě RTDS či ATD. Hrát si mohou jak se slovy, tak se zvuky, a k tomu slouží i předmět Rozhlasové praktikum, do kterého pravidelně tvoří nečekaná a originální díla. V tomto případě bylo zadání „příběh, který je složen primárně ze zvuků“. A co je výsledkem? V dnešním díle se můžete těšit na zpracování staré legendy, milostný dopis, honbu na divočáka či sugestivní přiblížení sluchové vady. Jako první si pustíme dílo Kristýny Fantové, studentky RTDS (od 1:43). Její zvuková miniatura nese název Húkalky a o tom, co to znamená, si s ní pohovořila její kolegyně Adéla Ryvolová (od 4:37) Následuje miniatura z pera studenta ATD Michala Kubíka (od 8:37). Ten svůj opus nazval Setkání v lese a o tom, jak se takové setkání natáčelo, si s ním poté popovídala Esther Hyhlíková (10:35). Poté nás čeká trochu delší zvukový příběh, při poslechu kterého si budete moci na vlastní uši vyzkoušet, jaké to je žít se sluchovou vadou (13:43). Tuhle audiostory natočil student ATD Daniel Kuchař, rozhovor s ním poté pořídila jeho spolužačka Adéla Kafoňková (od 25:22). Doporučuji poslech na sluchátka. Následuje v tomto díle poslední zvukový příběh, který nás tentokrát naladí na milostnou notu. Veškeré zvuky natočila studentka RTDS Esther Hyhlíková (od 31:18), rozhovor s Esther pořídila její spolužačka Markéta Mikulášková (33:10). Nezapomeňte nás odebírat na FB a IG, a pokud máte v šuplíku sami nějaké audio nahrávky, které byste v našem podcastu chtěli odvysílat, určitě se nám ozvěte! Těším se příště zase na slyšenou a přeji krásný den!
Lit.: anonym: Studentská tvorba – Na vlnách zvuku II. In web České podcasty, 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vítejte u poslechu druhého dílu zvukových příběhů studentů prvních ročníků oborů Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky a Audiovizuální tvorby a divadla. Dneska nás čekají další čtyři zvukové miniatury. Tak se pohodlně usaďte, začínáme! V tomto díle se můžete těšit na zvukový valčík, propršený den, trénování na baskytaru, ale také napínavou cestu vlakem. A tou taky začneme. Jako první si poslechneme audio příběh studentky ATD Adély Kafoňkové (01:05). O tom, co to vlastně natočila, si s ní popovídal Daniel Kuchař (4:23). Příjemný poslech. U studentů ATD ještě chvíli zůstaneme, neboť teď nás čeká dílo Kláry Prchalové (od 9:18), se kterou si o procesu tvorby popovídal Martin Chmelík (12:02). Teď se přesuneme na ateliér RTDS, ze kterého pochází Adéla Ryvolová, autorka dalšího audio příběhu. Ten nese název Rainy Day (od 14:58). O tom, jak se Adéle natáčel, si s ní popovídala její spolužačka Kristýna Fantová (22:04). Ovšem nejen chůze venku či déšť mají své charakteristické zvuky. Uvažovali jste někdy nad tím, jak zní tanec? Studentka audiovize Barbora Kučerová ano, a odpověď se pokusila přinést ve své audiostory s názvem Vydechnutí (od 26:07). O procesu tvorby ji vyzpovídala Tereza Panocová (29:54). A s valčíkem v našich myslích se dneska také rozloučíme. Pokud vás zajímá studentská tvorba, už teď se můžete těšit na třetí díl z naší trilogie – i příště se totiž zaměříme na zvukové příběhy z pera prváků ATD a RTDS.
Lit.: anonym: Studentská tvorba – Na vlnách zvuku III. In web České podcasty, 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vítejte u poslechu posledního dílu z naší trilogie zvukových příběhů, které vytvořili studenti prvních ročníků oborů Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky a Audiovizuální tvorby a divadla. Dneska si poslechneme audio popis jednoho náročného dne či recept na jablečný štrůdl. Taky uslyšíme, jak zní běžná cesta domů, nebo co všechno se dá natočit z jedné židle. Příjemný poslech! O tom, jak může vypadat těžký den, nám nyní ve zvucích popovídá studentka RTDS Markéta Mikulášková (od 1:00). S tou si pak o díle popovídá její spolužačka Esther Hyhlíková (8:28). Pohodlně se usaďte, nalijte si třeba skleničku vína, a zaposlouchejte se… Přesuneme se do ateliéru ATD. Uvažovali jste někdy, co všechno se dá natočit z jednoho místa, aniž byste se pohnuli? Martin Chmelík převedl myšlenky v praxi a následující audiostory s názvem Na židli se celá odehrává (jak už název napovídá) na židli (13:25). O tom, jak se Martinovi točilo, si s ním popovídala Klára Prchalová (15:32). A vrátíme se zpátky do ateliéru RTDS, který studuje i tvůrkyně dalšího audio příběhu, Michaela Randusová (19:38). S Míšou o tom, jak se natáčela miniatura s názvem Cesta domů, pořídila rozhovor Monika Ostrovská (23:18). A u Moniky ještě chvilku zůstaneme, neboť naši zvukovou trilogii ukončí právě její audiostory. První verzi své zvukové miniatury Monika nazvala Peče celá země, takže, myslím, už nyní tušíte, o čem příběh asi bude (26:58). O procesu tvorby si s ní pak na oplátku popovídala Míša Randusová (31:55). Méně zranění při strouhání jablek přeji Monice Ostrovské, Michaele Randusové, ale taky vám všem, kteří jste nás poslouchali. Pro dnešní díl je to vše, příště se můžete těšit už na mluvenou audio tvorbu našich studentů. A pokud se už teď nemůžete dočkat, zkraťte si čekání a zalistujte ve starších dílech jamáckého podcastu, najdete tam mnoho archivních studentských děl, které stojí za to slyšet.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku