Chyba systému – Česko v NATO (2024)
26. díl podcastu. Blíží se pětadvacáté výročí vstupu České republiky do NATO. Jak Severoatlantickou alianci proměnila válka na Ukrajině? Podílí se Evropa dostatečně na jejím financování? Moderátor Jan Pokorný se zeptá politického geografa Jana Kofroně z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jako vždy budou diskutovat také novinářka a dokumentaristka Apolena Rychlíková a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš. Editorka Karolína Kašparová. Zvukový obal Jaroslav Pokorný. Grafika František Novotný. Kreativní producent Lukáš Sapík.
Natočeno 2024. Premiéra 8. 3. 2024 (ČRo Plus, 50 min.). Repríza 9. 3. 2024 (ČRo Plus, 11:07 h.).
Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Pokorný, Jan: Když nebude dost dobrovolníků pro aktivní zálohy, vrátí se povinná služba, upozorňuje politický geograf Kofroň. In web ČRo Plus, 8. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Před 25 lety Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance. Podle politického geografa Jana Kofroně jsme tím získali nejsilnější možné bezpečnostní záruky. Ač se to ale s odstupem času nemusí zdát, vstup prý nebyl zcela hladký a na počátku 90. let se ve Spojených státech vedly diskuse, jestli z Evropy neodejít: „Neříkám, že to bylo dobře pro USA, ale pro nás to bylo neskutečně dobře,“ konstatuje. (…)
„Nakonec jim dávalo větší smysl na kontinentu zůstat než svým odchodem riskovat to, že Němci začnou mít větší geopolitické ambice nebo začnou uvažovat o jaderném ozbrojení,“ vysvětluje.
Ostatně i česká motivace pro vstup byla podle něj primárně geopolitická, byť se lakovala frázemi o touze připojit se k Západu: „Chtěli jsme udržet Rusy mimo Evropu, hlavně mimo naše hranice, a Němce dole. To byl i důvod, proč s tím tedy neměl problém Václav Klaus,“ dodává Kofroň.
Po vstupu následovalo dlouhé období klidu, kdy jsme se podle Kofroně nechali ukolébat tím, že obranu máme zajištěnou a nemusíme nic řešit. Budíček ale přišel v roce 2014, nikoli až po ruském vpádu na Ukrajinu před dvěma lety.
„Nebojím se říci, že NATO bylo před rokem 2014 téměř ve fázi rozkladu, v podstatě skořápka, kterou ale Vladimir Putin dokázal svými aktivitami do značné míry oživit,“ podotýká expert. Česku už dnes dle jeho názoru ani nezbývá nic jiného než plnit svůj závazek vydávat dvě procenta HDP na obranu. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku