Příběhy z Vysočiny – Muzeum rádií v Mirošově (2024)

Na některých rádiích ze sbírky Petra Matějíčka je stále možné poslouchat vysílání z celého světa. Reportáž připravila Dáša Kubíková.

Natočeno 2024. Premiéra 13. 3. 2024 (ČRo Vysočina, 3 min.) v cyklu Příběhy z Vysočiny.

Lit.: Kubíková, Dagmar: Vacátko, Kočičí hlava nebo Goebbelsova tlama. Rádia z první republiky mají své přezdívky. Najdeme je v muzeu v Mirošově. In web ČRo Vysočina, 13. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Historická rádia z doby první republiky sbírá a renovuje Petr Matějíček z Mirošova. Pro svou sbírku postavil i malé muzeum, kde o každém vystaveném kousku dokáže vyprávět spousty historek, ať už o okolnostech jejich výroby, funkci v interiéru, nebo materiálech, ze kterých jsou vyrobeny.

Petr Matějíček začal nejprve sbírat stabilní motory z třicátých let 20. století, ke kterým chtěl na stěnu nějaké dobové rádio. Teď jich má ve sbírce 160. Ještě nedávno každé z nich normálně hrálo, teď už však jdou naladit jen některá z nich: „Před dvěma lety přestaly české radiokomunikace vysílat na středních a dlouhých vlnách, čili většina těch rádií oněměla.

Ale ta, která neměla za druhé světové války vyštípané krátké vlny, což byl protektorátní příkaz, aby nešel poslouchat zahraniční rozhlas – Ameriku a Londýn, tak ta fungují, protože na krátkých vlnách jde poslouchat celý svět, i když jen v noci,“ vysvětluje Petr Matějíček a pouští jedno z rádií, aby předvedl, jak se po nažhavení lamp rozsvítí nad stupnicí zelené „magické oko“, tedy indikátor vyladění. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)