Portréty – Vladimír Petřek (2022)

Pomoc, kterou aktérům atentátu na Reinharda Heydricha poskytl farář Vladimír Petřek, je příkladem tichého, neokázalého hrdinství. Muže, na kterého bychom neměli zapomínat, připomene v pořadu Portréty historik Vojtěch Šustek.  Připravil David Hertl.

Natočeno 2022. Repríza 30. 3. 2024 (ČRo Plus, 24 min.); 31. 3. 2024 (ČRo Plus, 16:07 h.).

Lit.: Hertl, David: Vladimír Petřek, pravoslavný kněz, který se stal hrdinou. In web ČRo Plus, 30. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Pomoc, kterou aktérům atentátu na Reinharda Heydricha poskytl farář Vladimír Petřek, je příkladem tichého, neokázalého hrdinství. Muže, na kterého bychom neměli zapomínat, připomene v pořadu Portréty archivář Vojtěch Šustek.

„Nic nepřijde samo, o všechno se musí bojovat, o svobodu zejména. Každá generace musí tím řetězem zatřást,“ řekla Jiřina Petřková, sestra Vladimír Petřka, muže, který naplnil a nejspíš i překonal představy o tom, co je hrdinství.

Vladimír Petřek se narodil 19. června 1908 v Hodolanech na Olomoucku. Po absolvování teologického lycea v Sremských Karlovcích v Srbsku získal stipendium na pravoslavné teologické fakultě v Bělehradě. Do Československa se vrátil v roce 1933, aby vykonal vojenskou službu.

Koncem prosince 1934 byl pak v Praze vladykou Gorazdem vysvěcen a ustanoven v Praze kaplanem. Navázal kontakty s představiteli kulturního života první republiky, mezi jeho přátele patřili Jaroslav Seifert nebo Václav Černý. Do odboje se aktivně zapojil krátce po okupaci. Ukrýval kancléře a pozdějšího předáka odbojové organizace Politické ústředí Přemysla Šámala nebo majora Jana Sadílka, jednoho z vydavatelů ilegálního listu V boj. Vystavoval také křestní listy Židům, aby je ochránil před perzekucí. (..)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)