Rozehra 1/6 (2024)
Podcastová série o vztazích sportu, rozhlasu a politiky. Námět a archivní rešerše Tomáš Dufka. Připravili Kateřina Kubalová a Dušan Radovanovič, Naďa Reviláková, Martin Charvát, Jan Suchan, Martina Rasch, Tomáš Dufka. Dramaturgie Martina Rasch. Zvukový design a mix Jonáš Rosůlek. Marketing a produkce Klára Surovcová. Fotografie a videa Tomáš Roček. Digitalizace a retuše archivních fotografií Miloslav Novák, Anna Khmeleva.
Natočeno 2024. Webová premiéra 3. 5. 2024. Premiéra 4. 5. – 8. 6. 2024 (ČRo Plus, 10:00 h.).
Obsah: 1. Ring volný! Historie rozhlasové sportovní reportáže se začala psát před sto lety při boxerském zápase na Letné () – 2. Střídačka. Proč na „Zátopkově“ olympiádě v Helsinkách chyběli sportovní reportéři ) – 3. Bojkot. Sport a rozhlas v dobách, kdy (nejen) o olympiádách rozhodovala politika ) – 4. S mikrofonem za zlatem. Co obnášelo být sportovním reportérem v devadesátkách? ) – 5. Ženy v ofsajdu? Reportérkou ve sportovní redakci () – 6. Mimo hru. Proč sportovní reportéři na tělovýchovných cvičeních vypadávali z role? ()
Lit.: Dufka, Tomáš: Rozehra. Startuje nová podcastová série o vztazích sportu, rozhlasu a politiky. In web ČRo Plus, 26. duben 2024 (článek + teaser k poslechu). – Cit.: (…) Sport je hra. Nejen fyzická, ale i rozhlasová a politická. Začíná podcastová série, která rozkrývá historii a současnost rozhlasových sportovních reportáží, a to v podání sedmi různých autorů. (…)
Jaké sporty patřily v začátcích rozhlasu k těm nejžádanějším? Kdo a za jakých okolností za mikrofonem vystřídal legendárního Josefa Laufera? Kdy mohla být v Praze olympiáda a proč nebyla? Čím to, že sportovní reportáže nedělají častěji ženy? A jak sportovní reportéři se Zdeňkem Svěrákem komentovali spartakiádní cvičení? To je jen malá řada otázek, na které série dává odpovědi.
Série volně navazuje na podcastovou sérii RozhlaSTO. Stojí za ní stejný tvůrčí tým – námět koncipoval vedoucí rozhlasového archivu Tomáš Dufka, dramaturgie se ujala Martina Rasch a sound design a mix zvuku zajistil Jonáš Rosůlek. Mezi autory jednotlivých epizod patří mj. i dva současní sportovní reportéři Martin Charvát a Jan Suchan.
Rozehrávka. Podání. Buly. Výstřel. Gong… Každá sportovní událost začíná nějakou akcí, která uvede míč do hry anebo vypustí běžce ze startovních bloků. Pro živou rozhlasovou reportáž se pomyslné bloky hodně pootevřely před sto lety díky přenosům ze sportovních utkání. A to je také jeden z důvodů, proč rozhlas a sport tvoří dodnes nerozlučnou dvojici. Pusťte si dokumentární sérii o sportu v rozhlasovém podání!
Všechny epizody Rozehry najdete od 3. května 2024 na webu Plusu, audioportálu mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Od 4. května do 8. června 2024 pak podcastovou sérii uslyšíte i ve vysílání Českého rozhlasu Plus, a to každou sobotu po 10. hodině dopoledne.
Lit.: Dufka, Tomáš – Radovanovič, Dušan – Kubalová, Kateřina: Ring volný! Historie rozhlasové sportovní reportáže se začala psát před sto lety při boxerském zápase na Letné. In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sportovní reportáž. Nesmírně populární fenomén rozhlasového vysílání. Jak vypadal první sportovní přenos a jak se profese sportovního reportéra vyvíjela v prvních desetiletích existence rozhlasu až po slavný triumf československých hokejistů na mistrovství světa 1947 v Praze? To se dozvíte v první epizodě nové podcastové série Rozehra. (…)
Lit.: Reviláková, Naďa – Dufka, Tomáš: Střídačka. Proč na „Zátopkově“ olympiádě v Helsinkách chyběli sportovní reportéři. In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak se politika 50. let minulého století otiskla do rozhlasového sportovního vysílání? Významně, i když pro to mnoho slyšitelných důkazů v rozhlasovém archivu nemáme. To málo, co nám z té doby zůstalo, k nám však promlouvá o to výmluvněji. Například tři reportáže z olympiády v Helsinkách v roce 1952, které zachycují slavná vítězství Emila Zátopka. Ukrývají v sobě také jednu pozapomenutou téměř detektivní záhadu. (…)
Lit.: Charvát, Martin – Dufka, Tomáš: Bojkot. Sport a rozhlas v dobách, kdy (nejen) o olympiádách rozhodovala politika. In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Střet mezi Západem a Východem se v 70. a 80. letech přelil ze sféry geopolitiky také do oblasti sportu. Sport byl nástrojem politiky, někdy dokonce i jejím rukojmím. Poslechněte si třetí epizodu podcastové série Rozehra.
Epizoda je ohraničena dvěma výraznými sportovními milníky. Hokejové události v Československu na konci 60. let můžeme považovat za začátek, bojkot olympijských her v Los Angeles v roce 1984 za pomyslný konec.
Ve druhé polovině 60. let vypadala budoucnost československého sportu velmi nadějně. Zrodil se dokonce nápad uspořádat v Praze v roce 1980 olympijské hry. Dokumenty byly rozpracovány do podrobností a v duchu socialistického optimismu.
„Myšlenky socialistické demokracie tolik blízké olympijským idejím posunuly Československo do středu pozornosti celého světa a změnily pravděpodobnost úspěchu kandidatury Prahy na jistotu. Jsme přesvědčeni, že Praha by v případě předložení kandidatury zůstala jediným vážným uchazečem o uspořádání Her v roce 1980,“ stojí v nich. (…)
Lit.: Suchan, Jan – Dufka, Tomáš: S mikrofonem za zlatem. Co obnášelo být sportovním reportérem v devadesátkách? In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Devadesátá léta patří k vrcholným dobám českého sportu. U všeho důležitého tehdy nechyběli ani reportéři Českého rozhlasu. Poslechněte si čtvrtou epizodu podcastové série Rozehra, která vás nechá nahlédnout za kulisy devadesátkové sportovní reportáže. (…)
Lit.: Rasch, Martina – Dufka, Tomáš: Ženy v ofsajdu? Reportérkou ve sportovní redakci. In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sportovní reportáž tvoří i sto let od svého vzniku jednu ze základních složek rozhlasového vysílání. Některé její principy se za tu dobu skoro nezměnily, jiné ale podstatně. Mezi nejvýraznější změny přitom patří posun žen-reportérek za reportážní mikrofon. (…)
Lit.: Dufka, Tomáš: Mimo hru. Proč sportovní reportéři na tělovýchovných cvičeních vypadávali z role? In web ČRo Plus, 3. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: K profesi rozhlasového sportovního reportéra patřilo i pokrývání hromadných strahovských cvičení, které spíš než se sportem měly více společného s politikou. Jak se tato skutečnost odrazila ve formě reportáží? Byl „sporťák“ tím pravým reportérem pro tento druh akcí? A jak se na III. spartakiádě v roce 1965 protnuly osudy sportovních reportérů s tehdy začínajícím redaktorem armádní redakce Zdeňkem Svěrákem? (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku