Gottwaldovy oprátky. Poslední adresa Cejl 1/8 (2024)

Luděk Navara a Miroslav Kasáček. Četba na pokračování. Připravila Iveta Novotná. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Účinkují Michal Bumbálek, Petr Kubes, Igor Dostálek a Adriana Růžičková.

Nastudovalo Brno v roce 2024. Premiéra 28. 6. – 5. 7. 2024 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Obsah: 1. Třeba bych do ohně skočila? Příběh bratrů Daňkových Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Karla a Antonína Daňkových, kteří byli popraveni na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 14. října 1950.

2. Čest a sláva demokracii! Příběh Františka Dvořáka Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Františka Dvořáka, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 14. října 1950.

3. Zuřivě nenávidí stávající státní zřízení. Příběh Jaromíra Vrby. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Jaromíra Vrby, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 19. prosince 1950.

4. Ten druhý mrtvý. Příběh Rudolfa Pohla. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Rudolfa Pohla, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 14. června 1951.

5. Než vydat Rusům, raději nás zastřelte! Příběh Jana Křižana a Františka Boháče. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Jana Křižana a Františka Boháče, kteří byli popraveni na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 14. června 1951.

6. Proč mne nezastřelíte? Příběh Petra Křivky. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Petra Křivky, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 21. července 1951.

7. Hlasy Panny Marie. Příběh Bohumila Sixty. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Bohumila Sixty, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 5. února 1952.

8. Buď na mě hrdá! Příběh Leopolda Doležala. Autoři v tomto dílu rekonstruují osud Leopolda Doležala, který byl popraven na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl dne 30. srpna 1952.

Lit.: Novotná, Iveta – Blažejovská, Alena: Gottwaldovy oprátky: Poslední adresa Cejl. Příběhy popravených z období rudého teroru od Luďka Navary a Miroslava Kasáčka. In webo ČRo Plus, 5. červenec 2024 (článek). – Cit.: Osm příběhů přibližuje deset osudů mužů, kteří se nebáli postavit komunistickému útlaku. Na první pohled je nespojuje nic, přesto mají něco společného. Všichni se zapojili do protikomunistického odboje a za svou činnost zaplatili životem na popravišti na nádvoří věznice na brněnské ulici Cejl. (…)

V brněnské věznici na Cejlu se po únorovém převratu v roce 1948 popravovali političtí vězni jen krátce – ani ne pět let, resp. do 30. srpna 1952.

Údajně tady mělo být popraveno 12 lidí, a to za činy, na které se později vztahovala rehabilitace (zahlazení odsouzení a navracení trestní bezúhonnosti). Ukázalo se, že jeden z nich zemřel vlastně jinde a druhý byl sice popravený v Brně, ale za činy, které byly spíš kriminálního rázu. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)