Ani mezinárodní výzvy a tlak na Rusko nakonec neodvrátily tvrdé tresty pro dva zadržované novináře. Američana Evana Gershkoviche tak soud v Jekatěrinburgu poslal na 16 let za mříže za údajnou špionáž. Ve stejný den, tedy minulý pátek, skončil i jiný soudní proces s rusko-americkou žurnalistkou Alsu Kurmaševovou, která má za šíření údajně lživých informací o ruské armádě strávit ve vězení šest a půl roku.
Oba vinu odmítali a odmítají. Za oba se také postavila americká vláda a jejich domovská média – za Gershkoviche deník The Wall Street Journal (WSJ) a za Kurmaševovou, která dosud dlouhodobě žila v Praze, Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Zpětným pohledem se pak ale také nabízí otázka, co vysoké tresty vlastně znamenají.
„Drakonické tresty mají dvě roviny. Tou první je vzkaz, že ‚my si můžeme s vašimi občany dělat, co chceme,“ míní reportérka Deníku N Petra Procházková, která se na Rusko a postsovětský prostor soustavně zaměřuje. V rozhovoru pro podcast 5:59 zároveň poukazuje na „absurdní“ podobu obou rozsudků. (…)
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku