Peníze a vliv – Leona Šteigerová Gergelová (2024)

Vláda by měla během září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek, která výrazně mění fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Přinesla by zjednodušení a zrychlení celého procesu? Nebo by jejím zavedením zavládl chaos, jak varuje současný předseda antimopolního úřadu? Jana Klímová se v pořadu Peníze a vliv ptá hlavní autorky reformy, vrchní ředitelky sekce veřejného plánování na Ministerstvu pro místní rozvoj Leony Šteigerové Gergelové.

Natočeno 2024. Premiéra 20. 8. 2024 (ČRo Plus, 11:10 h.; 26 min.).

Lit.: Klímová, Jana: Žádný hazard, ale konec praxe z dob Rakouska-Uherska. Ministerstvo hájí reformu antimonopolního úřadu. In web ČRo 1 Plus, 20. srpen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Co přinese reforma antimonopolního úřadu? Pro Peníze a vliv to vysvětluje autorka novely Leona Gergelová Šteigrová.

Vláda by měla během září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek. Změnit by se tak mělo fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kam dohled nad veřejnými zakázkami spadá. „Je to revoluční hazard,“ tvrdí šéf úřadu Petr Mlsna. Autorka reformy z ministerstva pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová naopak v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus popisuje změny, které mají celý systém výrazně zrychlit.

Místo dvoustupňového řízení na antimonopolním úřadu, kdy nejdříve o sporu rozhodují úředníci a poté v případě odvolání jedné ze stran znovu samotný předseda úřadu na základě doporučení rozkladových komisí, by se mělo nově rozhodnout rovnou v jednom stupni.

Sníží se tím i celkový počet instancí, které spory kolem zakázek řeší, a ty se tak táhnou. V současnosti jich má Česko nejvíc v Evropské unii.

„Řekněme si úplně na rovinu, že pět instancí a monokratický systém rozhodování (rozklad samotného předsedy úřadu, pozn. red.) staví Českou republiku do raritní pozice v rámci Evropské unie,“ uvedla v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus vrchní ředitelka na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová, která je hlavní autorkou reformy.

Odmítá tak výtky předsedy antimonpolního úřadu Petra Mlsny, že reforma pro přezkum zakázek znamená „nebezpečný hazard“. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)