Pátrání po Silvestrovi 1/10 (2024)

Jan Beránek. Četba na pokračování. Pro rozhlas připravila Blanka Kostřicová. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Lukáš Kopecký.

Účinkují Martin Sláma, Vladimír Hauser a Vladimír Krátký.

Nastudovalo Brno v roce 2024. Premiéra 22. 8. – 1. 9. 2024 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: 1. Autor zahajuje pátrání po osudu svého zmizelého prastrýce Silvestra Němce, který koncem 30. let odešel – jako baťovský „mladý muž“ pracovat do pobočky firmy v Singapuru, kde ho zastihla 2. světová válka. Po válce byl oficiálně prohlášen za mrtvého. Zapomenutý Silvestrův příběh začíná ožívat v roce 2017, autor se seznamuje s prastrýcovou korespondencí.

2. Jan Beránek dál pátrá po svém prastrýci Silvestru Němcovi. Tentokrát se obrací přímo na firmu Baťa, hledá také ve Státním okresním archivu ve Zlíně. Dozvídáme se, jak se českoslovenští zaměstnanci firmy Baťa dostávali na zahraniční služby i jaká byla konkrétně situace v Malajsii a Singapuru, kde pracoval i Silvestr.

3. Autor se vydává do prastrýcovy rodné obce jihomoravských Vémyslic. Silvestr byl nejmladší ze čtyř sourozenců. Dozvídá se, jaké bylo jeho dětství a jak na něj vzpomínají příbuzní.

4. Jaký život vedli baťovci v Singapuru? Většině pracovníků, kteří přicházeli ze Zlína nebylo více než 30. Silvestrovi bylo dokonce pouze 19 let. On sám v jediném dochovaném dopisu popisuje město a také život v něm. Jak se lidé oblékají a jak žijí. Jaké zvyklosti mají Evropané, jaké Číňané a jaké Indové.

5. V pátém pokračování autor popisuje, jak to chodilo ve firmě Baťa. V čem byla pokroková, co nabízela svým zaměstnancům i v čem byla tvrdá a co po nich naopak vyžadovala nebo jak prodavače školila, aby byli co nejúspěšnější. Rekonstruuje také Silvestrovu cestu do Singapuru.

6. Proč došlo na válku o Singapur? V šestém pokračování vysvětluje Jan Beránek historii asijského válečného kontaktu. A také přemýšlí, co asi vedlo Silvestra Němce k tomu, že se stal členem dobrovolnických vojenských sborů v Singapuru.

7. 13 779 – takové bylo číslo Silvestra Němce v dobrovolnické jednotce v Singapuru. Dozvídáme se, jak výcvik dobrovolníků probíhal, ale i to jak Británie podceňovala situaci v regionu, což nahrávalo velmi důkladně připraveným Japoncům.

8. Jak probíhaly boje, kterých se účastnil Silvestr Němec?

9. Singapur je během týdne dobyt Japonci. A to navzdory tomu, že Japonci, kteří měli třikrát méně vojáků i munice než Britové, hráli vabank. Lest jim vyšla a Britové utrpěli ostudnou porážku. Silvestr Němec se stává nezvěstným a po válce je prohlášen za mrtvého. Jak ale umřel?

10. V posledním dílu se autor vypravil do dnešního Singapuru. Především na místa spjatá se Silvestrovým pobytem a působením. Obešel také místa možného posledního odpočinku svého prastrýce.

Lit.: Kostřicová, Blanka: Jan Beránek: Pátrání po Silvestrovi. Válečné osudy baťovců v Singapuru. In web ČRo Plus, 23. srpen 2024 (článek). – Cit.:  Jak se dostal mladík z jihomoravských Vémyslic do Singapuru? Jaké to bylo, když ho tam zastihla válka? Jak zemřel? Na to se ptal Jan Beránek, prasynovec Silvestra Němce. Moc o něm nevěděl, v rodině se o Silvestrovi příliš nemluvilo. A tak se pustil do pátrání, které ho zavedlo až do Singapuru. Zjistil tam, že jeho prastrýc zemřel jako vojín při japonské invazi. Svoje pátrání zachytil v knize, která popisuje osud Silvestra i baťovské impérium, pro které Němec pracoval. (…)

Silvestr Němec (nar. 1919) pocházel z jihomoravských Vémyslic. Jako baťovský „mladý muž“ byl vyslán v roce 1938 do pobočky firmy Baťa v Singapuru, kde ho zastihl začátek druhé světové války. Někdy na přelomu let 1941 a 1942 narukoval do tamních dobrovolnických sborů. Během bojů o Singapur – napadený Japonskem – byl zraněn a poté se stal nezvěstným. Po válce byl Němec oficiálně prohlášen za mrtvého. Rodina však neznala žádné podrobnosti. A tak se jeho prasynovec Jan Beránek pustil v roce 2017 do pátrání.

Takřka detektivní práce ho přivedla do archivů ve Zlíně, Znojmě a Praze, v Londýně a Singapuru. S pomocí dalších historiků a pamětníků se mu podařilo shromáždit řadu unikátních fotografií a dosud nepublikovaných dokumentů, včetně deníků a vzpomínek několika singapurských baťovců. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)