Hovory Plus – Viktor Tauš (2024)
Režisér Viktor Tauš o Amerikánce: „Je to dívenka, která je opuštěná rodiči, jak Mauglí. Díky víře v sebe se jí daří překonávat úplně všechno, co před ni život postaví. V tom pro nás může být úžasnou inspirací a skvělou hrdinkou. Divadelní inscenaci Amerikánka ve 14 různých verzích vidělo už 100 000 lidí a díky tomu mohl vzniknout film,“ říká divadelní a filmový režisér, který prožil závilost na heroinu a po úspěchu filmu Kanárek zůstal dva roky bez domova. „Rozhodnutí jít na ulici bylo zčásti vědomé. Částečně jsem chtěl přepsat všechny myšlenkové mapy, které jsem do té doby měl vytvořené a naformované z časů před tím,“ vysvětluje. Moderuje Renata Kalenská.
Natočeno 2024. Premiéra 23. 10. 2024 (ČRo Plus, 22:05 h.; 23 min.).
Lit.: Kalenská, Renata – epo: Amerikánka znamená mít naději a touhu. Znovu jsem ji našel na ulici, přiznává režisér Tauš. In web ČRo Plus, 23. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Režisér Viktor Tauš strávil s příběhem Amerikánky neboli Zdeny Vrbové, dívky z komunistického dětského domova, téměř polovinu svého života. Vyprávění Amerikánky zpracoval nejprve jako divadlo, které zároveň neustále přepracovával. Teď do kin přichází film, který Tauš už měnit nemůže. Navzdory všem proměnám je Amerikánka dětskou postavou, se kterou se ale mohou ztotožnit i dospělí. „Je to Mauglí nebo Matylda od Roalda Dahla,“ pojmenovává svou hrdinku.
Do světa filmu se Viktor Tauš začal zamykat jako dítě před rodiči. Především před maminkou, která byla závislá na alkoholu. „Vášnivý vztah k filmu se u mě objevil v dětství. Ve světě filmů jsem se cítil bezpečně a byl to jediný svět, kde jsem mohl růst. Můj oblíbený byl Rocky kvůli hlavnímu hrdinovi,“ přiznává v pořadu Hovory. (..)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku