Portréty – Egon Lánský (2014?)

Když padala Berlínská zeď, měla u toho Svobodná Evropa redaktora Egona Lánského. Jeho příběh přiblíží Portréty.

Repríza 7. 11. 2024 (ČRo Plus, 20:05 – 20:30 h.; 23 min.).

Lit.: Hertl, David: Egon Lánský byl jako dítě vězněn v Terezíně. V 90. letech spolupracoval se Zemanovou ČSSD. In web ČRo Plus, 7. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Když se 9. listopadu 1989 hroutila Berlínská zeď, byl u toho i redaktor Rádia Svobodná Evropa Egon Lánský. Novinář, který během života vystřídal mnoho různých zaměstnání, emigroval do Švédska a v 90. letech vstoupil do politiky, v níž spolupracoval s ČSSD Miloše Zemana. Jeho cestu složitým 20. stoletím přiblíží v Portrétech na Českém rozhlase Plus historik Jan Adamec.

Lánský se narodil 23. července 1934 v Trenčíně na Slovensku, jeho rodné jméno znělo Egon Theodor Löwy. Jako dítě byl v roce 1944 v rámci nacistického „konečného řešení židovské otázky“ převezen do Osvětimi. Vlak, ve kterém přijel, ale už nebyl „vyložen“ a po třech dnech odjel do Terezína. Tam byl Egon vězněn až do konce války.

Po roce 1948 byl Lánský perzekvován i komunistickým režimem. V 50. a 60. letech ho vyloučili ze studia na dvou vysokých školách, v mezidobí byl hutníkem na Kladně, pracoval v podniku Dental a nakonec jako asistent v Ekonomickém ústavu ČSAV.

V roce 1968 stál u zrodu Klubu angažovaných nestraníků a v září stejného roku odjel do Švédska, kde později získal občanství.

Vystřídal tam různá zaměstnání od rozvážeče tisku a nočního ošetřovatele v nemocnicích až po nezávislého novináře, šéfredaktora a vydavatele několika periodik. Vystudoval politické vědy a žurnalistiku. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)