Listopad 1939 a 1989: Za stejnou věc – svobodu (2024)

Jak různé ideologie poznamenaly připomínky událostí z listopadu 1939? Nad tím se zamýšlí Archiv Plus, který připravila Lucie Korcová.

Natočeno 2024. Premiéra 15. 11. 2024 (ČRo Plus, 20:05 h.; 24 min.) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Korcová, Lucie: Setkání listopadů 1939 a 1989. Poslechněte si debatu mezi pamětníky událostí, které dělí 50 let. In web ČRo Plus, 15. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bylo 15. listopadu 1939, když se tisíce studentů přišly naposledy rozloučit se svým kamarádem a spolužákem Janem Opletalem. Německá pořádková policie zastřelila 24letého studenta medicíny 28. října během protinacistické demonstrace. Mladí lidé provolávali slávu republice, hanbu protektorátu a zpívali československou hymnu. O 50 let později se také sešli studenti… Poslechněte si, co se z osudových dnů zachovalo v rozhlasovém archivu a jak setkali účastníci obou listopadů.

Ve chvíli, kdy se studenti loučili s Janem Opletalem, ještě nemohli tušit, že o dva dny později v časných ranních hodinách vtrhnou němečtí vojáci na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami a začne krvavá odplata.

Ještě tu noc zastřelili nacisté devět studentských vůdců a 1200 studentů převezli do Sachsenhausenu.

V rozhlasovém archivu se přímo z těch podzimních dní roku 1939 dochoval projev prezidenta Emila Háchy, který si sám uvědomoval, jak má svázané ruce.

I když veřejně byla jeho rétorika podle představ německých okupantů, v pozadí usiloval o osvobození uvězněných studentů. O jejich propuštění opakovaně žádal říšského protektora Konstantina von Neuratha. A v řadě případů uspěl. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)