Exponát (2024)

Jakub Horáček. Střelecký ostrov v Praze roku 1892. Vystupuje tam skupina tzv. dahomejských amazonek, několik Afričanek a Afričanů zde předvádí různé scénky pro pobavení evropského publika. Jedna z účinkujících, mladá dívka, kterou známe pod jménem Gutta, ovšem onemocní a zemře. Pohřbí ji na Olšanských hřbitovech. O několik let později ale bude její tělo exhumováno a antropolog Jindřich Mateigka kostru posléze věnuje Hrdličkovu muzeu člověka, které ji vystavuje dodnes. Dokument mapuje příběh Gutty a zkoumá etiku vystavování lidských ostatků kolonizovaných etnik v západních muzeích. Autorka a interpretka hereckých výstupů Anna Bangoura. Dramaturg Jan Herget. Mistr zvuku Dominik Budil.

Natočeno 2024. Premiéra 24. 11. 2024 (ČRo Plus, 14:34 h.; 27 min.).

Lit.: Horáček, Jakub: Vystavovat v muzeu ostatky dívky z Afriky? Dokument poodhaluje české koloniální stopy. In web ČRo Plus, 24. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Střelecký ostrov v Praze roku 1892. Vystupuje tam skupina tzv. dahomejských amazonek, několik Afričanek a Afričanů zde předvádí různé scénky pro pobavení evropského publika. Jedna z účinkujících, mladá dívka, kterou známe pod jménem Gutta, onemocní a zemře. Pohřbí ji na Olšanských hřbitovech. O několik let později ale bude její tělo exhumováno a antropolog Jindřich Matiegka kostru posléze věnuje Hrdličkovu muzeu člověka, které ji vystavuje dodnes.

Dokument Jakuba Horáčka Exponát přibližuje příběh Gutty a zkoumá etiku vystavování ostatků kolonizovaných etnik v západních muzeích.

Hrdličkovo muzeum člověka provozuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Ostatky Gutty vystavuje v malém kabinetu umístěném naproti koster opic.

Součástí je také obálka s jejími vlasy a nádoba se zachovalým tukem z hýždí. Celkový obraz doplňuje výstřižek z českých novin z roku 1892, který přibližuje okolnosti smrti a pohřbu, A také tablet s uměleckým videem, které připravil polský umělec Ludomir Franczak.

„Když výstavu navštívíte a vidíte ostatky té ženy, začnete se ptát: ,Počkat, počkat, co se to tu vlastně děje? Proč to tu vůbec je? O čem to vypovídá?‘ Příběh Gutty ukazuje na naši koloniální minulost, kterou si neuvědomuje,“ říká v dokumentu Franczak, příběh Gutty zpracoval i do umělecké performance. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)