Dejiny.sk – O čom svedčia archívy Ústavu pamäti národa (Dějiny.sk – O čem svědčí archivy Ústavu paměti národa, 2024)
Připravili Peter Turčík a Robert Kotian.
Hovoří Jerguš Sivoš, Peter Mikle.
Natočeno 2024. Premiéra 6. 12. 2024 (SRo Rádio Regina, 22:05 h.).
Lit.: anonym: Dejiny.sk: O čom svedčia archívy Ústavu pamäti národa. Poznanie, vzdelávanie, veda. In web SRo Rádio Regina, 6. 12. 2024 (článek). – Cit.: Ústav pamäti národa je jednou z najmladších inštitúcií na Slovensku. Hoci snaha o jeho založenie pretrvávala počas celého obdobia od pádu komunistickej totality v Novembri 1989, politická vôľa v spoločnosti sa pre takýto krok našla až v roku 2002. Vtedy slovenský parlament schválil zákon o Ústave pamäti národa, ktorého autorom bol prvý predseda jeho správnej rady Ján Langoš. Súčasťou preambuly zákona je zmienka o povinnosti štátu : „sprístupniť utajenú činnosť represívnych orgánov v dobe neslobody 1939 – 1989 a určiť zodpovednosť za porobenie vlasti, vraždenie, zotročovanie, lúpenie a ponižovanie, morálny a hospodársky úpadok sprevádzaný justičnými zločinmi a terorom proti nositeľom odlišných názorov, deštrukciu tradičných princípov vlastníckeho práva a zneužívanie výchovy, vzdelávania vedy a kultúry na politické a ideologické účely“, ako aj „učiniť zadosť všetkým, ktorí boli poškodení štátom, čo porušoval ľudské práva a vlastné zákony“.
Toľko citát z webovskej stránky Ústavu pamäti národa, ktorý svoju činnosť začal 1.mája 2003. Témou tohto vydania rozhlasovej historickej revue Dejiny.sk je to, o čom svedčia archívy tejto inštutúcie, čo vypovedajú o rokoch 1939 až 1945 a rokoch 1948 až 1989, ktoré sumárne označujeme ako roky neslobody. Budeme sa pýtať na ich dostupnosť pre verejnosť a najmä na hodnovernosť archívnych fondov predovšetkým v kontexte s činnosťou Štátnej bezpečnosti. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku