První případ tzv. grooming gangů (z anglického „to groom“ – připravovat někoho na specifickou činnost) se ve Velké Británii dostal na světlo zhruba před 15 lety, kdy současný labouristický premiér Keir Starmer ještě v politice nepůsobil. Zato šéfoval veřejným žalobcům v Anglii a Walesu, a tak měl se stíháním (nebo spíš nestíháním, jak tvrdí řada jeho kritiků včetně Elona Muska) pachatelů sexuálního násilí na dětech ze sociálně zranitelného prostředí co do činění.
„Začalo to ve městě Rotherham a pak se to rozšířilo do dalších. Šlo v zásadě o systémové zneužívání dívek organizovanými skupinami mužů, které probíhalo delší dobu, než proti tomu úřady zakročily. A právě to je teď předmětem sporů,“ vysvětluje v podcastu 5:59 reportér listu Financial Times Andrew Bounds, který pro britský deník v minulosti mapoval tu část kauzy, která se odehrávala ve městě Rochdale.
Jednotlivé dívky, případně jejich rodiny i různé charitativní organizace, podle Boundse hlásily policii, že si je vydržují starší muži, kteří se s nimi seznámili, dávali jim různé dárky, brali je do kina nebo na večeři, takže je v některých případech dotyčné dívky začaly brát jako své mužské partnery. Jenže ti je pak začali podrobovat sexuálnímu násilí, dávali jim drogy nebo alkohol, aby byly povolnější, a pak je nabízeli i svým přátelům. (…)
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku