Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka po estonsku (2010)
Jaan Tätte. Parafráze pohádky o zlaté rybce estonského dramatika. Převzatá inscenace z pražského Divadla ABC. Překlad Jonatán Tomeš. Rozhlasová úprava Jiří Hubička. Hudba Nikos Engonidis. Zvukový mistr Radek Veselý. Záznam a střih Jana Fišerová. Zvukové efekty Petr Šplíchal. Produkce Dana Reichová. Dramaturgie Jitka Škápíková. Režie Lída Engelová.
Osoby a obsazení: Osvald Koger (Ladislav Mrkvička), Laura (Lucie Pernetová), Roland (Martin Písařík) a muž (Zdeněk Vencl).
Natočeno 2010. Premiéra 1. 1. 2011 (ČRo 2 Praha, 72 min.).
Pozn.: Divadelní premiéra 21. 11. 2009 (Městská divadla pražská).
Pozn. 2: V moderní parafrázi pohádky o zlaté rybce klade zásadní otázku: jak daleko je ochoten za peníze člověk jít? Dá přednost penězům nebo lásce? K čemu tíhne lidská přirozenost? Je to chytrý, přitažlivý příběh, který se s lehkostí a vtipem pohybuje od pohádky k společenské satiře, od komedie k psychologickému thrilleru. A určitě je i první estonskou hrou, která díky svému pohledu až na dno duše, ale také dobře vystavěné zápletce, sugestivně stupňované atmosféře a skvěle napsaným postavám, slaví úspěchy v celém světě. Hra byla s úspěchem uvedena nejen v Tallinu, ale například i ve Stuttgartu či Londýně.
Lit.: {Kudláčková, Johana}: Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku. In web Městská divadla pražská, 14. 10. 2009 (tisková zpráva). – Cit.: Druhou listopadovou premiérou Městských divadel pražských je inscenace režisérky Lídy Engelové Tajemné rozcestí estonského autora Jaana Tätte, kterou uvedeme v Divadle ABC 21. listopadu. Jako host se v hlavní roli záhadného Osvalda Kogera představí Ladislav Mrkvička, v rolích mladé dvojice Martin Písařík a Lucie Pernetová. Obsazení doplní Zdeněk Vencl.
Je jistě možné říci, že tato hra je jedna z prvních estonských her, jež se u nás objevují. Přitom se k ní režisérka Lída Engelová dostala oklikou. Při svých cestách za divadelními novinkami objevila hru estonského dramatika v Londýně, kde zjistila, že je zdejšími kritiky vysoce ceněna. Titul „Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldkalakesest“ (tedy Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka splní každé přání) je s úspěchem uváděn v mnoha evropských zemích pod názvem The Highway Crossing. Do češtiny jej přeložil Jonatan Tomeš, a na scéně Divadla ABC hru v úpravě Johany Kudláčková a Lídy Engelové představíme v české premiéře.
„Tajemné rozcestí je parafrází na pohádku o zlaté rybce. Je však i hrou o zázracích, lásce a penězích. Objevila jsem ji při jedné ze svých cest za novými hrami v Londýně v divadle Arcola. Inscenaci jsem neviděla, ale zaujaly mě názvy kritik:„Moderní pohádka o třesku mezi láskou a penězi, Tätteova chytrá, magická, lákavá hra je o zázracích a penězích,“ říká Lída Engelová o chystaném titulu a doplňuje: „Je také o děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné. Text se bez námahy pohybuje od bajky ke společenskému komentáři, od komedie k filmovému thrilleru.“
Na počátku zkoušek také režisérka zavzpomínala na první profesní setkání s Ladislavem Mrkvičkou, který se do studia role Osvalda pustil s velkou vervou. „Naší první divadelní spoluprací byly kdysi Nepilovy Pohádky o makovém mužíčkovi (Zdenka Kratochvílová hrála v této inscenaci Kapesního divadla klauna Animuka, Ladislav Mrkvička klauna Anikroka). Jsem ráda, že se s Láďou po letech znovu setkáváme nad pohádkou. Tak to má v divadle a možná i v životě být.“ popisuje Engelová.
Jaan Tätte (1964) je ve své vlasti znám jako pozoruhodně všestranná umělecká osobnost, populární je především jako interpret písní (jistá podobnost se nabízí s Jarkem Nohavicou). Autor hry Tajemné rozcestí je vystudovaným biologem, ale také režisérem. V hlavním městě Estonska Tallinnu působí v divadle Linnateater jako herec a režisér od roku 1990. Právě tady byla uvedena většina jeho her. Kromě toho si zahrál v pěti filmech a natočil společně s Markem Matverem dvě písňové CD. Jeho hry (dosud jich napsal 9) se dají žánrově obtížně zařadit. Někteří kritikové je charakterizují jako směs magického realismu, thrilleru, černé komedie a melodramatu. Tematicky autor využívá archetypálních vztahových situací, nahlíží na svět z pohledu mladých a zároveň jejich soukromí vystavuje konfrontaci se společností, která je obklopuje. Mezi řádky samozřejmě nechybí ani kritika společnosti. Prvními dramatickými kousky Jaana Tätta jsou vánoční hra Ahoj (Tere) z roku 1997, poskytující velký prostor pro improvizaci, a dosud nejúspěšnější hra Tajemné rozcestí. Dalšími jsou Most, Zapněte si bezpečnostní pásy, Losí test či nejnovější Studna.
Mnohým jeho Tajemné rozcestí připomene romantický film Neslušný návrh s Robertem Redfordem. Sám autor prozrazuje, co jej ke hře inspirovalo: „Pro Zlatou rybku jsem našel inspiraci v období, když končil socialismus a nastupoval kapitalismus. Poprvé jsem zjistil, že dělám věci pro peníze, a to se mi hodně nelíbilo…“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Tahle hra se dokonale povedla.