Komtesa Talmi (2011)

Gustav Roger Opočenský. Humoreska prozaika a básníka, jednoho z bohémských účastníků mystifikací a kabaretů okruhu kolem Jaroslava Haška. Připravil Jiří Vondráček. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Miroslav Táborský.

Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 10. 4. 2011 v cyklu Klasická povídka ke 130. výročí autorova narození (ČRo 3 Vltava, 30 min.). Repríza 1. 7. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 23:00 h.).

Lit.: (anonym): Gustav Roger Opočenský: Komtesa Talmi. In web ČRo 12. 4. 2011 (anotace). – Cit.: V nedělním cyklu povídek uvádíme humoresku prozaika a básníka, jednoho z bohémských účastníků mystifikací a kabaretů z okruhu kolem Jaroslava Haška. Premiéru vysíláme ke 130. výročí autorova narození – 12. 4. 1881.

Gustav Roger Opočenský byl básníkem, autorem realistických a sociálně laděných povídek, zábavné a hu­moristické literatury, písňových textů a popularizač­ních literárněhistorických brožur. Narodil se 12.4. 1881 v Krouně u Vysokého Mýta v rodině evangelického faráře. Literárně začal působit kolem roku 1903, kdy se stal členem literárního sdružení Syrinx. Byl známou postavou předválečné bo­hémské Prahy, především kruhu přátel kolem Jaroslava Haška, účastníkem jeho mystifikací a kabaretů se také stal jednou z postav jeho povídek. Později spolupracoval též s kabaretem Karla Hašlera. Od roku 1909 byl členem spol­ku spisovatelů Máj. Pracoval jako účetní úředník a posléze vrchní tajemník ministerstva sociální péče (v roce 1941 byl dán do výslužby). V roce 1948 onemoc­něl těžkou srdeční chorobou, na jejíž následky 4. 9. 1949 v Praze zemřel.

Opočenský je autorem pěti básnických sbírek. Později v jeho tvorbě však postupně převládla próza. V povídkách z vojenského prostředí Ve stínu ozbrojeného míru vyjádřil svůj protimilitaristický postoj. V knize Jan Racek a jiné velkoměstské povídky nastínil tragické důsledky života v bídě. Sociální nerovnosti a rozdíly se projevují rovněž v povídkových souborech Lidé z periferie a Dusilův hřích a ji­né příběhy z hor, zachycujících životní peripe­tie figurek z pražského předměstí a z kraje Českomoravské vrchoviny. Zaměřoval se často i na populární četbu, psal mi­lostné a dobrodružné historky (Povídky repor­térovy, Květy minulosti, Tyran život) a romány (Dychtivé mládí, Zelené perly z La Platy), humoresky a anekdotické črty (Psí dny a jiné humoresky, Komtesa Talmi a jiné rozmarné příběhy ze včerejška a předvčerejška).

Stěžejním motivem souboru fejetonů Svět pod čarou se stal pražský každodenní život a místopis. Prózy pro mládež koncipoval jako volně propojené sledy epizod ze života pražských a především venkovských dětí (pohádkový soubor Kmotr Dostatek zůstal nevydán). Jaroslavu Haškovi věnoval vzpomínkovou knihu Čtvrt století s Jaroslavem Haškem a humorně laděnou Baladu o duši Ja­roslava Haška. Gustav Opočenský často přispíval do různých listů zejména drobnějšími humoristickými útvary.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)