Komtesa Talmi (2011)
Gustav Roger Opočenský. Humoreska prozaika a básníka, jednoho z bohémských účastníků mystifikací a kabaretů okruhu kolem Jaroslava Haška. Připravil Jiří Vondráček. Režie Vlado Rusko.
Účinkuje Miroslav Táborský.
Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 10. 4. 2011 v cyklu Klasická povídka ke 130. výročí autorova narození (ČRo 3 Vltava, 30 min.). Repríza 1. 7. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 23:00 h.).
Lit.: (anonym): Gustav Roger Opočenský: Komtesa Talmi. In web ČRo 12. 4. 2011 (anotace). – Cit.: V nedělním cyklu povídek uvádíme humoresku prozaika a básníka, jednoho z bohémských účastníků mystifikací a kabaretů z okruhu kolem Jaroslava Haška. Premiéru vysíláme ke 130. výročí autorova narození – 12. 4. 1881.
Gustav Roger Opočenský byl básníkem, autorem realistických a sociálně laděných povídek, zábavné a humoristické literatury, písňových textů a popularizačních literárněhistorických brožur. Narodil se 12.4. 1881 v Krouně u Vysokého Mýta v rodině evangelického faráře. Literárně začal působit kolem roku 1903, kdy se stal členem literárního sdružení Syrinx. Byl známou postavou předválečné bohémské Prahy, především kruhu přátel kolem Jaroslava Haška, účastníkem jeho mystifikací a kabaretů se také stal jednou z postav jeho povídek. Později spolupracoval též s kabaretem Karla Hašlera. Od roku 1909 byl členem spolku spisovatelů Máj. Pracoval jako účetní úředník a posléze vrchní tajemník ministerstva sociální péče (v roce 1941 byl dán do výslužby). V roce 1948 onemocněl těžkou srdeční chorobou, na jejíž následky 4. 9. 1949 v Praze zemřel.
Opočenský je autorem pěti básnických sbírek. Později v jeho tvorbě však postupně převládla próza. V povídkách z vojenského prostředí Ve stínu ozbrojeného míru vyjádřil svůj protimilitaristický postoj. V knize Jan Racek a jiné velkoměstské povídky nastínil tragické důsledky života v bídě. Sociální nerovnosti a rozdíly se projevují rovněž v povídkových souborech Lidé z periferie a Dusilův hřích a jiné příběhy z hor, zachycujících životní peripetie figurek z pražského předměstí a z kraje Českomoravské vrchoviny. Zaměřoval se často i na populární četbu, psal milostné a dobrodružné historky (Povídky reportérovy, Květy minulosti, Tyran život) a romány (Dychtivé mládí, Zelené perly z La Platy), humoresky a anekdotické črty (Psí dny a jiné humoresky, Komtesa Talmi a jiné rozmarné příběhy ze včerejška a předvčerejška).
Stěžejním motivem souboru fejetonů Svět pod čarou se stal pražský každodenní život a místopis. Prózy pro mládež koncipoval jako volně propojené sledy epizod ze života pražských a především venkovských dětí (pohádkový soubor Kmotr Dostatek zůstal nevydán). Jaroslavu Haškovi věnoval vzpomínkovou knihu Čtvrt století s Jaroslavem Haškem a humorně laděnou Baladu o duši Jaroslava Haška. Gustav Opočenský často přispíval do různých listů zejména drobnějšími humoristickými útvary.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku