Rovnomoc 1/2 (2011)
Martin Stejskal. Malá úvaha o snech a esej z pětatřicetileté bilance člena Surrealistické skupiny, esoterika, malíře a scenáristy. Připravila Alena Zemančíková. Režie Vlado Rusko.
Účinkuje Jan Vlasák.
Natočeno 2011. Premiéra 11. a 12. 7. 2011 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.) v cyklu Psáno kurzívou. Repríza 5. a 6. 3. 2015 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou.
Obsah: 1. Sen a Kolem bedny. (15 min) – 2. Femininita maskulinity a maskulinita femininity.
Lit.: anonym: Martin Stejskal: Rovnomoc. In web ČRo 3 Vltava, březen 2015 (anotace). – Cit.: Martin Stejskal je výtvarník, který své vizuální úvahy formuluje slovy. Je to také poutník po magických a proklatých místech v krajině, o nichž vydává knihy, které jsou průvodci „přízračnou krajinou českých zemí“, po místech s doteky nadpřirozena, tajemství nebo magie, která mohou být i skrytými bránami do jiné reality. Je totiž surrealista a zároveň příznivec hermetismu.
Jako surrealistu ho zajímá lidské podvědomí, fantastické představy a také sny. Jako hermetik se zabývá i astrologií a alchymií. Jak Martin Stejskal řekl v jednom rozhovoru, ani hermetismus neuvažuje pomocí principů reality. Jevy si podle něj mohou být podobné, ale ve skutečnosti nemusí být – a často ani nejsou – stejné.
Dnešní text pro cyklus Psáno kurzívou je vybrán z jeho knihy esejů Rovnomoc. V ní autor konfrontuje zápisy snů se skutečností uplynulých třiceti pěti let.
Lit.: Zemančíková, Alena: Martin Stejskal: Rovnomoc (2 části). In web ČRo 3 Vltava, červenec 2011 (článek). – Cit.: “Noc je vystřídána dnem; ten v sobě obsahuje vlastnosti noci ve své konkrétní iniciativě a naopak noc v sobě objímá den v reziduu snu. Z tohoto hlediska není noc pouze pauzou a regenerátorem životních sil, ale rovnomocným činitelem ducha.” Těmito slovy je uvedena kniha Rovnomoc Martina Stejskala, neúnavného hledače surreálna v našich duších, myšlenkách, snech a skutcích.
Martin Stejskal se narodil před pětašedesáti lety v Praze. Mládí však prožil v Jilemnici, kde došlo k osudovému setkání se surrealistickým básníkem Karlem Šebkem. Ten se posléze stává spojnicí mezi autorem a pražskými surrealisty a Stejskal vstupuje do uměleckého surrealistického prostředí. Od roku 1968 je členem Surrealistické skupiny a podílí se na její činnosti. Kromě psaní se věnuje malbě, překládání a v neposlední řade také hermetismu.
V roce 1990 vydal v nakladatelství Paseka knihu Labyrintem tajemna aneb Tajemná místa Československa, která byla oceněna jako nejkrásnější kniha roku. Dalšími tituly ve Stejskalově bibliografii jsou; Hvězda, Pokus o vymezení pražského letohrádku jako filosofického obydlí a Cesty za hvězdou, Zrcadlo hermetismu v České krajině (Praha, Paseka, 2001).
Pro Českou televizi napsal scénář k dvanáctidilnému seriálu Magickou krajinou. Průběžně publikuje v českém a zahraničním tisku. V letech 2002 – 2003 se uskutečnila série jeho výstav s názvem Zadem k nekonečnu, kterou doprovázelo vydání monografie o umělci.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku