Srdce na špeku (1967)
Srdce ve všech možných hudebních (a hlavně textařských) podobách a texty lidových písní v novém hudebním hávu. Zábavný pořad připravil Vlastimil Pantůček. Použité verše Josef Václav Sládek, Karel Jaromír Erben a lidová tvorba. Hraje Orchestr Gustava Broma. Režie Bohdan Denk.
Účinkuje Vlastimil Pantůček. Zpívají Vladimír Fux, Vladěna Pavlíčková, Štěpán Mátl (?), Vokální soubor Jaromíra Hniličky a další. Úvodní a závěrečný text Jiří Štuchal.
Nastudovalo Brno 14. 11. 1967. Premiéra 31. 12. 1967 (15 min.) v rámci večera Dnes vaří Silvestr. Obnovená premiéra 17. 9. 2011 (ČRo Brno, 17:00 h.) v rámci pořadu Zelný rynk (úvodní text napsal a čte Přemysl Hnilička).
Lit.: Hnilička, Přemysl: Srdce na špeku. In web ČRo Brno, 13. 9. 2011 (článek). – Cit.: Úvodem magazínu Zelný rynk přineseme text Přemysla Hniličky o pokladech z rozhlasového archivu. Pak zazní jeden z nich – pořad Vlastimila Pantůčka z roku 1967 Srdce na špeku.
Nevím, jak jste na tom vy, ale já mám docela rád rituály. Pravidelná činnost, uskutečňovaná v určitém čase určitým způsobem může leckdy zachránit psychický stav – například některé válečné zajatce zachránilo pravidelné holení. Pravidelné rituály nás chrání před zubním kazem. Nejistému člověku pomáhá berlička rituálu vytvořit placaté kameny, po nichž možno přeskákat rozbouřenou řeku zvanou den, týden, měsíc.
Není ovšem třeba být psychicky labilní, i člověk bez vnitřních problémů vyžaduje po svém strýci, aby vyprávěl historku, kterou slyšel už na svých minulých narozeninách, čte znovu a znovu oblíbenou knihu a je odhodlán zhlédnout dvacátou reprízu seriálu, považuje-li jej za dobrý.
Abychom se ale dobrali jádra věci – naším společným rituálem je poslouchání literárního magazínu Zelný rynk, na tom se asi shodneme. Ne každý z vás si ovšem uvědomuje, že sobotní rozhlasový podvečer byl vyhrazen brněnskému programu již dříve. Pamětníkům ovšem netřeba více připomínat, pro ostatní provedeme krátký exkurz. V letech šedesátých končil pracovní týden až v sobotu, a tak bylo potřeba člověka unaveného povzbudit, pobavit. Neměla to ovšem být zábava pokleslá, a tak vznikl půlhodinový magazín Nashledanou v sobotu, který v sobě obsahoval fejetony, rozhovory, povídky, kulturní zpravodajství, hudební i filmové aktuality a vtipné konferenciérské vstupy. Brněnská redakce, která jej v letech 1961 až 1970 vysílala, si udržela až záhadně vysoký standard, byť to v roce 1970 už nebylo tak zábavné jako o tři roky dříve. Základem téhle chutné rozhlasové stravy byli samozřejmě tvůrci, a ne ledajací: Miroslav Skála, Antonín Přidal, Jan Skácel, Karel Tachovský či Vlastimil Pantůček dokázali každý týden vyprodukovat půlhodinku nenásilného humoru či aspoň příjemného posezení. K tomu pomáhali i pravidelní průvodci Jiří Brož, Dagmar Pistorová a Rudolf Krátký, jimž často a rádi sekundovali Lubomír Černík, Ladislav Lakomý nebo Jiří Tomek.
Z celého toho bezmála desetiletého snažení se arci mnoho nedochovalo, ale několik půlhodinek jsme přece jen objevili. Pár se jich dochovalo v pražském archívu, přes desítku jsme jich objevili nedávno zasutých v archívu Českého rozhlasu Brno. Snad se nám občas podaří zařadit alespoň úryvek, povídku či vtipnou glosu z těchto vzácných materiálů. Dnes se však budeme věnovat Vlastimilu Pantůčkovi a jeho osobitému vkladu do rozhlasového Silvestra roku 1967. Vlastimil Pantůček byl s brněnským rozhlasem spojen už od počátku padesátých let. Vzpomeňme jen Rozhlasový měsíčník a pravidelné rozhlásky. Jeho humor byl často založen na jednoduchém, až komicky pedantickém trvání na základních principech, od nichž se okolní svět odchyloval. Málokdo zapomene na jeho sociologicko-historický rozbor písně Oliver Twist, v němž interpretce důsledně vyvrací její podivné představy o neduživém Dickensově hrdinovi. Na podobném principu pracuje i následující silvestrovská vsuvka Srdce na špeku. Ta byla součástí večera Dnes vaří Silvestr, uváděného Jiřím Štuchalem. Takže prosím, přepojme do silvestrovské noci…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku