Dialogy Cyrila Valšíka 1/? (1968)
Cyril Valšík. Rozhovory s neslavnými, nepopulárními, neznámými lidmi. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.
Nastudovala Bratislava v roce 1968. Premiéra 3. 12. a 20. 12. 1968 (Československo, 19:30 – 20:00 h.).
Lit.: anonym: Cyril Valšík – životopis. In web FDb.cz, b. d. (životopis). – Cit.: Bylo mu teprve deset let, když uveřejnil svou první zprávičku v jihomoravském krajském deníku o tom, jak ho vzal tatínek podívat se na archeologické vykopávky. V patnácti uveřejňoval pohádky, v šestnácti básničky – a nebylo mu ještě ani dvacet a ním psané články, glosy, riporty a reportáže ochotně publikovala i respektovaná celostátní periodika. Jeho autorský talent byl nezpochybnitelný a šíře zájmu výjimečná. Měl štěstí na své novinářské učitele, kterými byla tehdejší novinářská esa – Bohuslav Chňoupek, Zora Dagmar Kločková, Arnošt Lustig. Neodpouštěli mu žádné chyby – a on se od nich rád a rychle učil. A netajil se svou ctižádostivostí. Neústupnost, absence taktického jednání a úspěchy mu přinesly řadu komplikací a zklamání. Na druhou stranu jeho mimořádná pracovitost a nasazení, ochota brát na sebe náročné úlohy a připravenost nést za ně zodpovědnost mu získávaly obdiv a sympatie. V roce 1967 se stal redaktorem a o rok později šéfredaktorem časopisu Slovenské kúpele. Dokázal mu dát zcela novou obsahovou a výtvarnou úroveň; z „lázeňského plátku“ vytvořil ve slovenštině, angličtině a němčině vycházející reprezentační dvouměsíčník, který byl žádaným artiklem mezi krajany v Kanadě a v USA, ale i v Kuvajtu a v Austrálii.
Se svým otcem (je synem antropologa prof. MUDr.et RNDr. Jindřicha A. Valšíka, DrSc) napsal knížku pro děti Farebná detektívka, Bratislava, Mladé letá 1966; pro to samé vydavatelství napsal Rozprávky pre hrocha (1985), které byly přeloženy do češtiny (Pohádky pro hrocha, Praha Albatros, 1987). V roce 1989 byla v Bratislavě znovu vydána jeho knižní prvotina.
Od roku 1968 se začal uplatňovat jako autor a režisér Experimentální redakce Čs. rozhlasu v Bratislavě dramatizacemi a režiemi próz Gorkého, Weskera, Sartra, Andrzejewského, Jašíka, Švantnera, Mináče, Chrobáka, Brixiho a dalších. Byl režisérem celé řady původních slovenských rozhlasových her (např. Milana Šimečky Blížence I. až VII., Keď nemí prehovorili (l969 až 1970) a Zory Dagmar Kločkové Pokĺznutia na živote I. až IV. (1969). Mimořádně populárním a kritikou oceňovaným se na programu Československo stal jeho publicistický pořad, ve kterém s „lidmi z ulice“ hovořil česky i slovensky o jejich bolestivých emocionálních traumatech Dialogy Cyrila Valšíka – Rozhovory s lidmi neznámými, neslavnými, nepopulárními. Pro rozhlas napsal řadu původních her např. Schránka skrýva nebezpečie (1982), Žiť svoj život (1987) a pohádek např. Kto chce získať princeznú (1984).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku