Solaris (1995, 2014)

Stanislaw Lem. Překlad Bořivoj Křemenák a Erich Sojka. Kompozice, hudební doprovod a zvukové efekty – studio Needles, 2014. Design obalu – André Allin.

Čte Richard Honzovič a Renata Volfová.

Natočeno v roce 1995 pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana (7 MC, Z/2153; 1 CD mp3, MP2153, 26 stop, 8:54:44). Vydalo Tympanum v roce 2014 (2 CD MP3, celkem 9 hod. 30 min.) v rámci edice Načteno.

Pozn.: Solaris je vrcholné dílo Stanislawa Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů.

Pozn. 2:  Co se stalo na vědecké stanici Solaris? Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení – všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety se pomalu vkrádá i do jeho mysli…

Dílo polského spisovatele a filozofa Stanisława Lema (1921-2006) se právem řadí ke klasice žánru sci-fi literatury. Kniha Solaris, jejíž audioadaptaci přinášíme, tohoto autora celosvětově proslavila. 

“Pouhá existence myslícího kolosu už nikdy neponechá lidem klid. I kdyby prozkoumali celou galaxii, i kdyby navázali spojení s jinými civilizacemi nám podobných bytostí, Solaris bude věčnou výzvou vmetenou lidstvu.”
Stanislaw Lem, Solaris

Rekonstruovaná nahrávka z roku 1995 tvoří základy, na kterých studio Needles buduje zapomocí ambientních ploch, zvukových efektů a melodií hutnou atmosféru, a citlivě tak dokresluje příběh. (anotace Tympanum)

Stanisław Lem
(1921 – 2006)

Nejslavnější polský spisovatel 20. století, filozof a futurolog, jehož dílo ovlivnilo světovou sci-fi literaturu. Ve svých knihách spojuje vášeň pro technologie a filozofická témata. Technologie a sci-fi prostředí však ustupují filozofickým otázkám, které jsou nosnou linkou jeho díla, což jej činí stále aktuálním. Kniha Solaris patří k jeho vrcholným dílům a byla přeložena do 27 jazyků.

Richard Honzovič (1934–2005)

Je považován za jednoho z nejznámějších hlasatelů, moderátorů a dabérů. Už jako malý chtěl pracovat v médiích a tak po maturitě v roce 1952 nastoupil do Československého rozhlasu. Chvíli poté působil i jako hlasatel zpráv v Československé televizi. Jelikož se v roce 1968 podílel na protiokupačním vysílání, nesměl na obrazovku a byl propuštěn. Pracoval pro Krátký film Praha a namlouval komentáře Československého filmového týdeníku a mnoha technických a přírodopisných dokumentů. Uváděl pořad Objektiv, jeho hlas se objevil ve Filmopolisu a České sodě. V soutěži TýTý dvakrát obsadil třetí místo.

Renata Volfová (1959)

Herečka, rozhlasová hlasatelka a dabérka. Po svém otci Richardu Honzovičovi zdědila lásku k filmu a k rozhlasu. Vystudovala Státní konzervatoř v Praze. Hrála ve filmech mj. Prodloužený čas (1984) a Fešák Hubert (1984), ale známá je především jako dabérka. Téměř dvě desetiletí pracovala jako hlasatelka stanice Český rozhlas 2 Praha. Namlouvá komentáře k televizním pořadům a pro nevidomé načetla více jak 90 audioknih.

Lit.: Škoda, Jan: Sci-fi Solaris je devítihodinovou audioknihou se syntetickým zvukem. In web Týden, 2. 11. 2014 (recenze). – Cit.: Sci-fi Solaris, kterou napsal filozof a futurolog Stanislaw Lem, byla přeložena do 27 jazyků. Teď se dočkala i audioverze, která míří do prodeje. Nezkrácená audiokniha o délce 9 hodin obsahuje i zvukové efekty a melodie z dílny studia Needles.

„Chtěli jsme příběh o planetě pokryté nevyzpytatelným oceánem ještě umocnit. Snažili jsme se vytvořit syntetizované prostředí, ve kterém by hlavní hrdina dokázal na Solaris žít, pohybovat se a přemýšlet, a to vše jen za pomoci syntetizátorů, samplů a externích nahrávek – zkráceně řečeno, za pomoci zvuku,“ popisuje Petra Kinclová ze studia Needles.

Nadstandardně pojatá nahrávka, která vychází v edici Načteno vydavatelství Tympanum, je zároveň i setkáním napříč generacemi. Tvůrci se totiž rozhodli k původní nahrávce namluvené roku 1995 Richardem Honzovičem přizvat jeho dceru Renatu Volfovou. „Ač se může zdát, že by bylo lepší namluvit celou knihu znova, věděli jsme, že Honzovičův barvitý hlas, i přes stáří původní nahrávky, je pro odvyprávění příběhu na stanici Solaris ten pravý,“ doplňuje Kinclová. Vznikl tak dialog, v němž se oba oblíbení hlasatelé spojili po téměř deseti letech od Honzovičovy smrti. „Tátu bavilo mluvit, tak jako mne. Opětovné setkání s mým otcem, ač pouze virtuální, bylo pro mne velkou ctí,“ říká Renata Volfová. Richard Honzovič byl jeden z nejslavnějších českých hlasatelů a voiceoverů. Jeho známý „seriozní“ hlas využil i pořad Česká soda.

Skrytý příběh za sebou má i ilustrace na obalu CD. Jedná se o práci česko-argentinského vizuálního aktivisty Federica Díaze, který v roce 2010 reprezentoval české umění na Světové výstavě EXPO v Šanghaji a v současné době vede Ateliér supermédií na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V Díazově práci vznikají softwarovou analýzou syntaxe řeči tvary, které jsou pomocí dynamických vzorců následně převedeny do vizuální formy. Krajina na obalu CD je až nápadně podobná útvarům v oceánu planety Solaris.

Lit.: Schefik: Stanisław Lem – Solaris. In Schefikův blog, 23. 11. 2014 (recenze). – Cit.: Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení – všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety se pomalu vkrádá i do jeho mysli…

Solaris polského spisovatele Stanisława Lema patří po právu mezi nejznámější díla polské fantastiky a svého tvůrce zařadilo mezi velikány tohoto žánru. Román byl přeložen do mnoha světových jazyků a byl třikrát zfilmován. Dnes se mu dostalo péče audio vydavatelství Tympanum a studia Needles, kteří českým posluchačům přinášejí sci-fi lahůdku také v audio podobě.

Stejně jako řada dalších titulů, i Solaris patří do edice Načteno, do které Tympanum čerpá z nahrávek Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Na rozdíl od drtivé většiny audioknih z této edice, se ovšem v tomto případě dostalo nahrávce z roku 1995 zvláštního zacházení. Pod svá křídla si ji vzalo zvukové studio Needles, jenž dodalo původní verzi úplně nový háv s nádechem pořádného science-fiction.

Solaris si bezpochyby zaslouží zvláštní péči již od roku 1972, kdy u nás tato kniha vyšla poprvé a získala si bezpočet fanoušků, kteří ji řadí mezi nejzásadnější díla žánru. Výlet na tajemnou planetu Solaris plnou oceánu gelové hmoty, která je pro lidstvo opravdovou záhadou, uhranul již řadu čtenářů po celém světě a je dobře, že ani v dnešní době se na tato již klasická dílka nezapomnělo.

Studio Needles doplnilo nahrávku o hudební doprovod, který ovšem nevyplňuje jen mezery mezi jednotlivými kapitolami, ale tvoří prakticky trvalý podkres celého příběhu. Originální hudba a zvukové efekty tak dodávají celému příběhu úplně novou hloubku a povyšují poslech na jinou úroveň. Celkové zpracování tohoto hudebního doprovdou nelze hodnotit jinak než kladně, k celému příběhu skvěle sedí a výborně ho doplňuje.

047cdhuoPůvodní nahrávkou provázel posluchače atmosférický hlas Richarda Honzoviče. Needles se ho ovšem do této nahrávky rozhodlo upravit. Díky zvukovému modulátoru by tak mělo být daleko jednodušší odlišit jednotlivé postavy a lokace. Zda právě s tímto záměrem se studio Needles k úpravě rozhodlo, je otázkou. Faktem ovšem zůstává, že ne vždy se vše vydařilo na sto procent a díky těmto efektům se stává samotný poslech místy trochu nepřehledný. Což je rozhodně škoda, protože stačilo malinko ubrat a k dokonalosti by chybělo málo.

Tvůrci se nakonec rozhodli do původní nahrávky ještě více zasáhnout, a tak Richarda Honzoviče nově doplnila jeho dcera Renata Volfová, jenž stojí za party snoubenky hlavního hrdiny Harey. Tento neobvyklý krok dopomohl celou nahrávku ještě více podtrhnout, protože právě části kde figurují oba interpreti, patří bezpochyby mezi nejlepší momenty celé nahrávky. Tento tah vyšel Needles vskutku dokonale a nezbývá nic jiného, než před nimi smeknout.

Jelikož je samotný příběh značně rozvleklý, a to i díky dlouhým vysvětlujícím pasážím, které si autor nemohl odpustit, může na někoho samotný román působit místy unaveně až nudně. A právě hudební doprovod a hlas Renaty Volfové tuto celkovou jednotvárnost skvěle tříští a dopomáhá posluchačům udržet pozornost a vychutnat si tento jedinečný kosmický výlet naplno.

Solaris je skvělou ukázkou toho, že i ze starších nahrávek a nahrávek určených primárně pro zrakově postižené spoluobčany, se dá vytvořit jedinečná audiokniha, která si nic nezadá se současnou produkcí nahrávacích studií. Na závěr můžeme jen doufat, že se s podobně upravenými nahrávkami budeme setkávat stále častěji.

 Stanisław Lem (1921 – 2006) Nejslavnější polský spisovatel 20. století, filozof a futurolog, jehož dílo ovlivnilo světovou sci-fi literaturu. Ve svých knihách spojuje vášeň pro technologie a filozofická témata. Technologie a sci-fi prostředí však ustupují filozofickým otázkám, které jsou nosnou linkou jeho díla, což jej činí stále aktuálním. Kniha Solaris patří k jeho vrcholným dílům a byla přeložena do 27 jazyků.

Lit.: Martincová, Lucie: Audiokniha Solaris získala cenu Vinyla. Jak je na tom s přízní běžných posluchačů? In web Kulturio, 21. 3. 2015 (článek). – Cit.: Audiokniha Solaris se na českém trhu pohybuje už nějaký ten pátek. Loni si ji vzalo do parády vydavatelství Tympánum a vzniklo něco neobvyklého. Záhadný vesmírný příběh zase ožívá hlasy Richarda Honzoviče a Renaty Volfové, tentokrát podbarven krystalickým hudebním doprovodem z dílny studia Needles.

Solaris patří k nejznámějším sci-fi příběhům. Dočkalo se už dvou filmových zpracování – první se tématu chopil Tarkovski, po něm převzal otěže Steven Soderbergh, vzal si na pomoc George Clooneyho a Nataschu McElhone – a jak to dopadlo. Vypreparoval dějovou linku, tu okleštil a ozdobil ji pár pozlátky. Ale o hollywoodských zločinech na literatuře zase jindy…

Kniha Stanislawa Lema dopraví čtenáře na odlehlou vesmírnou stanici u záhadné planety Solaris. Tamní vědci, zdá se, podléhají zvláštnímu fenoménu. Což nováček Chris X brzy pozná na vlastní kůži. Donedávna nečinná planeta oplývá zvláštní „schopností“. Dokáže vytáhnout nejsilnější z lidských vzpomínek a zformovat její dokonalý odlitek. Chrise jednou ráno probudí pohlazení jeho dávno mrtvé ženy Harry. Jenže nejsme ve vesmíru Vetřelce, nebo jiných akčních příbězích a tenhle klon není agresivní. Má Harryinu mysl, vzpomínky zprostředkované skrze ty Chrisovy. Vypadá jako ona, mluví jako ona, jedná obdobně. Časem se mezi těmi dvěma vyvine cit, který nemá nic společného s mrtvou minulostí. Jenže nikdo nemůže žít s nestálou iluzí…

Lem proniká tenkou vrstvou dělící sny a realitu a opatrně je míchá dohromady. Pokládá otázky ohledně lidské existence, forem lásky a toho, co je pro nás vlastně důležité. Zpochybňuje to, jak vnímáme veškeré události našeho života a osoby nám nejbližší. Aplikuje oblíbené „vše je relativní“ a hrdina se nebojí vrhnout do neprozkoumaných vod a pokusit se je uchopit.

Nejedná se o běžný sci-fi příběh – Solaris je balada o lásce dvou bytostí, zasazená na neobvyklé místo, obohacená o množství vědecko-fantastických průpovídek a přednášek. Proto jí možná nemusí každý přijít na chuť. Někteří si budou stěžovat, že byla kniha patetická a nedostalo se jim žádného napětí. Jiní, že příběh byl neustále rušen pindáním o planetě a vesmíru, které nikoho nezajímalo. Snad tím, že jsem neměla ponětí, do čeho se pouštím, jsem vyšla nedotčena oběma. Knihu považuji za neobvyklou fúzi romantiky a vědy, která vyzní ve své plné kráse. Zvlášť proto, že hlasy Richarda Honzoviče a Renaty Volfové vám nedovolí usnout. Občasné napětí, zoufalství, láska a všudypřítomný melancholický smutek je z nich krásně cítit. Oba nezklamali, jejich zkušenost s rozhlasovou prací je patrná. Mají skvělou dikci, intonují, kde mají a s textem si příjemně hrají.

Co se týče hudebního podkladu od Needles, často z něj mrazí. Kovový zvuk stanice, duté ozvěny vesmíru – dovolí vám ponořit se do příběhu a připadat si, že nahlížíte oknem na veškeré dění. Podobné přikrášlení by prospělo mnoha knihám, dodá jim život.

Jaké je tedy Solaris? Jiné, chladné, plné neutěšených úvah a lidských slabostí. Zvláštní planeta umožňuje autorovi nenásilně zhmotnit to nejsilnější z lidského podvědomí a převést to do čtivé podoby. Jestli se na tuhle konfrontaci cítíte a jste ochotni odpustit mírný patos, knihu si určitě poslechněte.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Překložili: Bořivoj Křemenák a Erich Sojka.
Je to řečeno přímo na konci zaznamu nebo viz http://www.obecprekladatelu.cz/S/SojkaErich.htm

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)