Příběhy 20. století – Heydrichiáda – příběh Jany Nitkové-Vávrové (2012)

Připravil Adam Drda.

Připravil Český rozhlas Česko + Post Bellum v roce 2012. Premiéra 13. 5. 2012 (ČRo Česko, 10:05 h.).

Lit.: Drda, Adam: Heydrichiáda – příběh Jany Nitkové-Vávrové. In web ČRo Česko, květen 2012 (článek).  - Cit.: Blíží se 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. 27. května 1942 zaútočili členové skupiny Anthropoid Jan Kubiš a Josef Gabčík v Praze-Libni na říšského protektora a smrtelně ho zranili. Heydrich umřel 4. června, parašutisté skrývající se v Kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje si v obležení gestapem a esesáky vzali život 18. června. V těchto týdnech se v Příbězích 20. století věnujeme nejen atentátu jako takovému, ale i lidem, do jejichž osudů tato událost tragicky zasáhla.

Každý ví, co znamená termín heydrichiáda: teror, který proti Čechům nacisté po atentátu ze msty rozpoutali. Každý ví, co se stalo v Lidicích. Uvádí se počty stovek zavražděných, ale skoro nikdo neumí říct, kdo ti lidé byli a co se dál dělo s jejich rodinami. Typický je v tomto ohledu příběh Jany Vávrové-Nitkové.

Její maminka Anna Nováková se vyučila švadlenou, otevřela si krejčovský salón a roku 1934 si vzala syna své mistrové Josefa Nitku. 29. června 1941 se jim narodila dcera Jana.

Žili v Kostelci nad Labem, Josef Nitka byl náčelníkem tamního Sokola a podílel se na odboji, mimo jiné sháněl potravinové lístky pro parašutisty, vysazené na území protektorátu. Rodiče ani manželka o tom nevěděli.

Ani ne měsíc po atentátu na Heydricha, 23. června 1942, zatklo Josefa Nitku pražské gestapo společně s českým četníkem z Kostelce nad Labem. Za pár dní Jana slavila první narozeniny, ale na těch už otec chyběl – dochovaly se z nich fotografie, jediné snímky, na nichž je Jana se svou maminkou. Pro Annu Nitkovou a její malou dceru přijelo gestapo 27. srpna 1942.

Malá Jana tehdy viděla maminku naposledy. Dostala se do ústavu v Praze-Krči, a teprve mnohem později se dozvěděla, že její rodiče byli po výsleších a věznění zavražděni v koncentračním táboře Mauthausen.

Na konci roku 1942 objevila Janu Nitkovou v Krči její teta Marie. Že je holčička v ústavu zjistila díky vlastní odvaze a vytrvalosti, a také díky slušnosti a statečnosti zdravotních sester. Teta po válce sepsala vzpomínky, v nichž mimo jiné uvádí, že se dětem zabitých Čechů v ústavu dařilo špatně, měly málo jídla, navíc mezi nimi prý esesáci dělali jakési selekce: odváželi děti, které se jim nelíbily a neuznali je za vhodné k eventuální adopci německými rodinami.

Tetě Marii se nakonec, teprve v květnu 1945, podařilo získat malou Janu do své péče. Vyprávění Jany Nitkové-Vávrové uslyšíte v dalších Příbězích 20. století.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)