Indonésie: Země tisíců ostrovů a ostrůvků 1/8 (2011)

Připravila Michaela Budimanová.

Připravil ČRo Leonardo v roce 2011.

Obsah: 01 Indonésie: Země tisíců ostrovů a ostrůvků
Indonésie je bezpochyby největším archipelem světa. Kolik těch ostrovů a ostrůvků v zemi, která se nachází mezi Indickým a Tichým oceánem, vlastně je?
Záleží na tom, kdo a kdy je počítá. Údaje se totiž značně různí. A navíc některé ostrůvky jsou tak malé, že s přílivem zmizí a s odlivem se zase na pár hodin objeví. Jiné se řadí mezi největší na světě a například Jáva je nejhustěji obydleným ostrovem a zároveň jednou z nejlidnatějších oblastí vůbec.

02 Indonésané: Různí, ale jednotní
V Indonésii žije 200 až 300 etnických skupin, a tak je celkem logické, že jejich mentalita, náboženství, rituály, zvyky i jazyky se vzájemně značně liší. Indonésané si tuto skutečnost samozřejmě dobře vědomují, a tak se cíleně snaží o vytvoření indonéské identity. Je s podivem, že až na výjimky se jim to daří.

03 Náboženství v Indonésii
V Indonésii je povinné věřit v Boha. I přes občasné náboženské konflikty jsou Indonésané v otázkách konfese zpravidla velmi tolerantní. Jediné, co nikdy nepochopí, je ateismus. Ten je pro ně absolutně nepřijatelný. Každý občan si musí vybrat jednu z šesti státem nabízených alternativ.

04 Kulturní rozdíly Indonésanů aneb Nikdy nic levou rukou
Kulturních rozdílů mezi Indonésany a Čechy je nespočet. Pojďme se tedy podívat alespoň na některé z nich.
Musím vás však upozornit, že budete-li v Indonésii pobývat dlouhodoběji, tak navzdory tomu, že jste o většině kulturních rozdílů předem slyšeli, stejně dříve či později zažijete kulturní šok. Slyšet a zažít není totiž to samé.

05 Kulturní rozdíly Indonésanů aneb Odkud jste
Indonésané jsou nesmírně přátelští a zejména s cizinci si vždy rádi popovídají, především když zjistí, že hovoří indonésky. Buďte tedy připraveni na nekonečnou řadu stále se opakujících otázek, které někdy mohou vyznít na naše poměry až nevhodně. Nejdříve se Indonésané většinou ptají, odkud pocházíte. Někdy si i sami odpoví. A tak se člověk dozví, že je z Nizozemska, Ameriky, či třeba Ruska. Řeknete-li, že jste z České republiky, často dodají: „Aha, z Čekoslávie!“. Těžko říci, odkud se vzala tato zkomolenina. Po ujasnění země původu na vás téměř všichni indonéští muži spustí jména fotbalistů českého národního týmu, ovšem s indonéskou výslovností. Roztomilé. Pak zpravidla pátrají, jak už jste dlouho v Indonésii, jak tam ještě dlouho budete, zda jste ženatý či vdaná, zda máte děti. Pokud máte jedno, tak pak neuniknete zvídavé otázce: „A to máte zatím jen jedno?“. A tak můžeme pokračovat dál a dál.

06 Kde se v Indonésii najíst aneb Toto zaručeně nepálí
Rýže, rýže, a zase rýže. Rýže se v Indonésii konzumuje k snídani, k obědu i k večeři. Člověk, který ji nemá rád a vadí mu kořeněná jídla, by snad do této země raději ani neměl jezdit. Ale všichni ostatní si indonéské pokrmy servírované v různých typech restaurací jistě zamilují a po návratu domů budou toužit po vynikající indonéské restauraci u nás v Čechách.

07 Co v Indonésii ochutnat
Rozhodneme-li se v Indonésii jíst doma, naše kroky budou zajisté směřovat nejprve na trh. Koná se od brzkého rána a lze na něm koupit vše, co člověk k vaření potřebuje.

08 Batik, wayang a gamelan
Představit indonéskou kulturu v několika minutách je vzhledem k charakteru této multietnické země s 240 miliony obyvatel v podstatě nemožné. Z bohatého kulturního dědictví Indonésie si však mimořádnou pozornost zasluhují batik, wayang a gamelan.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)