Zvěrolékař a kočičí historky 1/5 (2012, 2014)
James Herriot. Četba na pokračování. Překlad Eva Marxová. Připravil Hynek Pekárek. Hudba Ernest Tomlinson, Van Phillips. Zvukový mistr Milan Křivohlavý. Režie Vlado Rusko. Mastering CD Miroslav Mareš. Produkce a redakce obalu CD Bohdana Pfannová. Design Atelier Degas.
Účinkují Michal Pavlata a Jolana Nováková.
Připravil Český rozhlas v roce 2012 (5 x 25 min.). Premiéra 24. – 28. 9. 2012 v cyklu Četba na pokračování (ČRo 2 Praha, 22:00-22:30).
Vydal Radioservis, květen 2014 (2 CD; CD: CR0697-2 – 8590236069725; celkem 113 min.).
Obsah: 1. Cukrárenský kocour Alfréd, 2. Oskar – tvor společenský, 3. Boris a kočičí kolonie paní Bondové, 4. Emily a džentlmen z iglú, 5. Štědrovečerní kocourek Blesk.
Pozn.: James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, přáteli zvaný Alf, byl populární britský veterinář a spisovatel, autor mnoha knih ze života zvěrolékaře. Narodil se v roce 1916 v anglickém Sunderlandu, v době, kdy už rodina bydlela ve skotském Glasgow. Ve Skotsku v 23 letech ukončil veterinární školu a krátce poté se odstěhoval do Yorkshiru, kde pak po celý život vykonával v městě Thirlby zvěrolékařskou praxi a kde je dnes v jeho původní ordinaci muzeum Svět Jamese Herriota.
V roce 1941 se oženil s Joan Catherine Anderson Danburyovou, postupně se jim narodily dvě děti, James Alexandr (1942), který později přebral otcovu veterinární praxi, a dcera Rosemary (1947), která se stala lékařkou. James Herriot napsal sérii knih, ve kterých zvěčnil mnoho komických příhod ze své veterinární praxe. Prvotina mu vyšla až v 50 letech. Pod pseudonymem (James Herriot byl skotský fotbalový brankář) psal kvůli zákonu, který zakazoval veterinářům podobnou reklamu. Jeho knihy byly velice populární nejen ve Velké Británii a USA, ale byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se i filmového zpracování a devadesátidílného seriálu, v němž hrál Herriota Christopher Timothy.
Jeho knihy byly přeloženy i do češtiny, mezi nejznámější patří To by se zvěrolékaři stát nemělo, Zvěrolékař a psí historky, Zvěrolékař a kočičí historky, Zvěrolékař na blatech nebo Veterinář v chomoutu. V několika knihách, např. Zvěrolékař mezi nebem a zemí, se Herriot vrátil i ke své válečné službě u Britského královského letectva v roce 1942. James Herriot zemřel na rakovinu v roce 1995, v 78 letech, ve svém domě v Thirlby. Od roku 2009 jezdí ze Sunderlandu do Londýna vlak, který nese jeho jméno. (anotace)
Lit.: (anonym): James Herriot: Zvěrolékař a kočičí historky. In web ČRo 24. 9. 2012 (anotace). – Cit.: Příhody populárního spisovatele Jamese Herriota, které prožil za své 50leté veterinární praxe na britském venkově, se hemží nejen svéráznými osobnostmi venkovanů, ale zároveň pozoruhodnými typy velkých i malých zvířat: autorových pacientů.
Protože James Herriot měl od dětství v oblibě kočky, věnoval hodně pozornosti ve svých knihách právě jim. Ty nejlepší příběhy, v nichž hlavní roli hráli právě jeho svérázní kočičí pacienti, sám vybral do souboru Zvěrolékař a kočičí historky, z něhož nám bude číst Michal Pavlata v režii Vladimíra Ruska.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku