Muž zlatého srdca (Muž zlatého srdce, 2012)
Karol Horák. Původní rozhlasová dokumentární hra o biskupu Gojdičovi. Dramaturgie Hana Rodová. Zvuková spolupráce Peter Vaško. Hudba Martin Husovský. Režie Júlia Rázusová.
Účinkují Igor Šabek, Ján Kožuch, Miroslav Kolbašský, Stanislav Pitoňák, Igor Kasala, Ľuboš Záhon, Jozef Úradník, Henrieta Kecerová, Jitka Krišková, Juraj Zetyák, Boris Srník.
Natočeno 2012 (84 min.). Repríza 17. 7. 2020 (SRo Rádio Devín, 21.00 h.); 6. 1. 2021
SRo Rádio Devín).
Pozn.: Blahoslavený Pavol Peter Gojdič OSBM alebo Pavel Peter Gojdič (* 17. júl 1888 Ruské Pekľany – † 17. júl 1960 Leopoldov) bol gréckokatolícky biskup a slovenský mučeník rusínskeho pôvodu.
Narodil sa v rodine gréckokatolíckeho kňaza. Študoval teológiu v Prešove a Budapešti. V roku 1911 bol vysvätený za kňaza a pôsobil v Cigeľke a v Prešove. 20. júla 1922 vstúpil do monastiera baziliánov na Černečej Hore pri Mukačeve, kde prijal rehoľné meno Pavel.
Pamätník Pavlovi Petrovi Gojdičovi a Metodovi Dominikovi Trčkovi na leopoldovskom cintoríne.
V roku 1926 bol vymenovaný za apoštolského administrátora prešovskej eparchie. 7. marca 1927 bol ustanovený za titulárneho biskupa harpašského. Za biskupa bol vysvätený 25. marca 1927 v Bazilike sv. Klimenta v Ríme. V roku 1939 bol vymenovaný aj za apoštolského administrátora mukačevskej apoštolskej administratúry na Slovensku. 8. augusta 1940 bol v Prešove intronizovaný za sídelného prešovského biskupa a 15. januára 1946 bola potvrdená jeho právomoc nad gréckokatolíkmi na území celého Československa.
Erb biskupa Pavla Petra Gojdiča.
Keď sa po roku 1948 KSČ podujala po vzore ZSSR zrušiť gréckokatolícku cirkev na Slovensku, bol vladyka Gojdič počas proticirkevnej akcie tzv. „Prešovský sobor“ 28. apríla 1950 zatknutý a internovaný a súčasne bola administratívne zrušená aj gréckokatolícka cirkev.
Vo vykonštruovanom procese odsúdili Gojdiča spolu s biskupmi Vojtaššákom a Buzalkom pre vlastizradu na doživotie. Zomrel na následky mučenia a zlého zaobchádzania v leopoldovskej väznici 17. júla 1960 v deň svojich 72. narodenín. Pochovali ho na väzenskom cintoríne a jeho hrob bol označený iba číslom 681.
29. októbra 1968 boli jeho telesné pozostatky exhumované a prevezené do Prešova, a uložené v kaplnke sv. apoštolov Petra a Pavla. Na príkaz štátnych a straníckych orgánov ich v novembri premiestnili do katedrálnej krypty. Od roku 1990 sú uložené v sarkofágu v kaplnke prešovského gréckokatolíckeho katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa.
4. novembra 2001 bol Pavol Peter Gojdič pápežom Jánom Pavlom II. na námestí sv. Petra v Ríme vyhlásený za blahoslaveného.
Pri príležitosti 7. výročia vzniku Slovenskej republiky bolo na návrh Vlády SR biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi udelené štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy in memoriam.
27. januára 2008 mu Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých pri pamätníku Jad va-Šem udelila čestný titul Spravodlivý medzi národmi.
Gréckokatolícka cirkev slávi sviatok blaženého hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča 17. júla.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku