Bez paměti 1/12 (2013)

Emma Braslavsky. Četba na pokračování. Připravila Petra Hynčíková. Režie Miroslav Buriánek.

Účinkuje Jan Maléř.

Připravila Plzeň v roce 2013. Premiéra prvního dílu 12. 2. 2013 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 30 min).

Lit.: Hynčíková, Petra: Emma Braslavsky: Bez paměti. In web ČRo 3 Vltava, únor 2013 (článek). – Cit.: Trpce úsměvný román o sudetských Němcích v NDR, štrůdlu, svíčkové a pražském jaru připravila jako dvanáctidílnou četbu na pokračování v Tvůrčí skupině Plzeň Petra Hynčíková. V režii Miroslava Buriánka účinkuje Jan Maléř.

Román Bez paměti se odehrává ve východoněmeckém Erfurtu, kde se usadila komunita sudetských Němců ze západočeského Touškova. Vypráví životní příběh mladého matematika s počtářskou manií Eduarda, jeho lásky Anny a nejlepšího kamaráda z dětství Paula. Pro děj je zcela příznačný rok 1969. V Československu vstupuje v platnost nová ústava upravující postavení národností, což u hrdinů vyprávění vzbudí novou vlnu politických nadějí.

Současně se příběhem prolínají animozity života v komunistické diktatuře německého střihu: setkáme se s udavači Stasi, necitlivými urbanistickými řešeními, cenzurou, ale i představiteli východoněmeckého protestsongu. Tragický obrat v osudech hrdinů představuje demonstrace sudetoněmeckých radikálů v den hokejového vítězství nad Sovětským svazem v březnu roku 1969 na Václavském náměstí.

Druhá dějová linie – Eduardovy vzpomínky na válečná léta a na dětství prožité v Touškově – střídá realitu komunistické diktatury východoněmeckého střihu. Příběh s lehkým kriminalistickým nádechem, tragikomickým řetězením náhod a obyčejně neobyčejnými postavami je přitažlivý rovněž vypravěčskou a jazykovou rafinovaností autorky.

Českému čtenáři a posluchači přináší četba Bez paměti také neobvyklou reflexi historických událostí válečných a poválečných let na území dnešní České republiky i politické situace let šedesátých a pražského jara – to vše viděné optikou zpoza našich hranic. Zcela nově zapůsobila kniha i v kontextu německé literatury, kde tematizuje specifickou situaci sudetských Němců v NDR.

Emma Braslavsky – spisovatelka narozená 1971 v Erfurtu patří do třetí generace sudetoněmecké literatury. Žije nyní po zastávkách v Římě, Moskvě, New Yorku a Tel Avivu se svým mužem a dcerou v Berlíně. Studovala ruskou a italskou filologii a jihoasijská studia na univerzitách v Berlíně, Moskvě a Ho Či Minově městě. Od roku 1999 pracuje na volné noze jako autorka a kurátorka.

Román Bez paměti (Aus dem Sinn) je její prvotinou. V Německu vyvolal po vydání značný rozruch a získala za něj literární ceny (Uwe – Johnson – Förderpresi, Franz – Tumler – Literaturpreis). Braslavsky se ve svém debutu střetla s vlastní rodinnou historií. Její otec, předobraz hlavního hrdiny, pocházel z katolických Sudet, ve třiceti letech přišel o pamět. Autorčina matka byla odsunuta z protestantského polského Slezska.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)