Zpovědník vrahů 1/5 (2013)

Slavomil Hubálek. Četba na pokračování. Příběhy zločinů, života a smrti očima psychologa. Pro rozhlas připravil Ivan Němec. Režie Eva Řehořová.

Čte Ladislav Frej.

Nastudoval ČRo Brno v roce 2013. Premiéra 4. – 8. 3. 2013 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.; 5 x 24 min). Repríza 1. – 4. 3. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha; 7. – 11. 8. 2024 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: Na začátku roku 2013 pracoval Ladislav Frej v Brně na inscenaci Mahenovy činohry Královská řeč, ve které hrál roli
terapeuta řeči Lionela Logua. Při té příležitosti zřejmě vznikla i nabídka pracovat na četbě z knihy S. Hubálka.

Lit.: Vojtíšková, Zuzana: Od 4. března čteme z knihy Slavomila Hubálka „Zpovědník vrahů“. In web ČRo, březen 2013 (anotace). – Cit.: „Jsem povoláním psycholog a můj život se už léta proplétá s osudy vrahů. Dlouho mě ani ve snu nenapadlo, že se jim tak často budu dívat do tváře…“ To píše ve svých vzpomínkách jeden z našich nejznámějších soudních znalců v oboru psychologie Slavomil Hubálek. Příběhy zločinů, života a smrti shrnul ve své knize „Zpovědník vrahů“.

PhDr. Slavomil Hubálek
Psycholog a psychoterapeut s dlouholetou praxí v oboru, vedoucí deseti výcvikových psychoterapeutických skupin a skupinový supervizor, soudní znalec z oboru klinické psychologie a sexuologie. Po studiu na Filozofické fakultě UK spoluzakládal v roce 1974 v Psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích naše první lůžkové psychoterapeutické pracoviště pro léčbu sexuálních deviantů a souběžně pracoval v Poradně pro vysokoškoláky. V letech 1982-1990 pracoval jako vědecký pracovník, klinický psycholog a psychoterapeut na Sexuologickém ústavu FVL UK. V letech 1990-1992 byl mluvčím a tajemníkem ministra zdravotnictví a v roce 1993 založil vlastní společnost Alea – psychologie, spol. s.r.o., zabývající se zejména psychologickým a personálním poradenstvím. Je vedoucím a spoluautorem řady výcvikových, školících a vzdělávacích programů, přednáší sociální psychologii na FSV UK, na VŠE a je autorem řady vědeckých publikací a spoluautorem několika knih.
Zdroj: Rafael Institut

Lit.: Blažejovská, Alena: Slavomil Hubálek: Zpovědník vrahů. In web ČRo Plus, 1. 3. 2018 (článek). – Cit.: „Vrahové pozvolna prostoupili můj život,“ řekl Slavomil Hubálek. „Jsem povoláním psycholog a můj život se už léta proplétá s osudy vrahů. Dlouho jsem netušil, že to jednou bude patřit k mé práci…“

Slovy doktora Slavomila Hubálka, významného českého psychologa a soudního znalce, otevřeme jeho knihu Zpovědník vrahů, která vyšla rok před náhlým autorovým úmrtím v březnu 2013, od něhož uplynulo pět let.

V první části četby, kterou pro rozhlas připravil Ivan Němec, připomíná Slavomil Hubálek své dětství a studentská léta, po nichž přišla první rozčarování, s nimiž se musel vyrovnávat v novém pracovním prostředí nebo při nástupu na vojenskou službu. Jeho vtipná ohlédnutí do doby, kdy ve svém oboru začínal, jsou zároveň výstižným obrazem politické a společenské atmosféry 60. a 70. let minulého století.

V druhé části četby vzpomíná Hubálek na svou práci v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích, kde se zabýval léčbou sexuálních deviantů. Popisuje nejen některé bizarní případy svých pacientů, například znásilněných žen, které kvůli svému uspokojení úmyslně vyhledávají agresory, ale líčí i svá první setkání s vrahy, které vyšetřoval. Trpký úsměv vyvolá obraz doby, který se vynoří z vyprávění o tom, jak po odborném vyšetření vysokého politického funkcionáře musel čelit jeho vykonstruované stížnosti.

Třetí část začíná vzpomínkou na listopadový převrat roku 1989, který výrazně zasáhl nejen do vývoje společnosti, ale dal nový směr i dosavadní životní cestě tohoto významného psychologa a soudního znalce. Připomíná, jak svévolné zacházení se státním majetkem souviselo s narůstajícími vraždami zbohatlíků, přibližuje svou práci na odborných posudcích, jimiž u soudu prokazoval podvody nejrůznějšího druhu a čelil ostříleným advokátům obžalovaných. Jeho nová profese – mluvčí ministra zdravotnictví – mu také dovolila podrobněji nahlédnout do způsobu práce StB.

Ve čtvrté části četby uslyšíme, jak se proměňovala Hubálkova životní cesta a na co se soustředil ve svém odborném zaměření po odchodu z ministerstva zdravotnictví. Je zajímavé sledovat, jak se při zpracování svých posudků pro kriminalisty a soudní procesy setkával nejen s různými typy vrahů a vražd, ale také s různým hodnotícím pohledem soudců, který se pak odrážel v jejich rozhodnutí o závažnosti zločinu a jeho trestu. Obohacení v jeho práci soudního znalce přinesla nová firma, kterou zřídil pro obor psychologické poradenství.

„Vrahové pozvolna prostoupili můj život. S určitým cynismem lze říct, že rozmach toho nejhrubšího násilí kopíroval v naší zemi dobu, kdy docházelo k největším majetkovým přesunům,“ řekl Slavomil Hubálek.

Jako psycholog a soudní znalec se setkával často i se zločiny, jejichž motivy byly svou výjimečností těžko pochopitelné. Patřily k nim i vraždy páchané lidmi, kteří patřili spíše do léčebny pro duševně choré než do vězení. Hubálek líčí i loupež ve vlastní kanceláři, odkud zmizely nikdy nevypátrané počítače a disky, na nichž byla fakta, jejichž zveřejnění mohlo vést až k mezinárodnímu skandálu. (…)

Lit.: Blažejovská, Alena: Zpovědník vrahů. Vzpomínky psychologa a znalce Slavomila Hubálka, který mluvil s vrahy i estébáky. In web ČRo Plus, 8. srpen 2024 (článek) – Cit.: (…) „Jsem povoláním psycholog a můj život se už léta proplétá s osudy vrahů. Dlouho jsem netušil, že to jednou bude patřit k mé práci,“ přiznává ve své autobiografii Slavomil Hubálek, významný český psycholog a soudní znalec. „Vrahové pozvolna prostoupili můj život. S určitým cynismem lze říct, že rozmach toho nejhrubšího násilí kopíroval v naší zemi dobu, kdy docházelo k největším majetkovým přesunům.“

Zpovědník vrahů, jak se přezdívalo Slavomilu Hubálkovi (1947 – 2013), pracoval na mnoha mediálně známých trestních kauzách jako znalec nebo psycholog. Začínal s léčbou sexuálních deviantů a krátce se angažoval v politice.  (…)

Nejznámější se ale stal jako soudní znalec. Vypracoval například posudek v kauze manželů Svobodových nebo v kauze heparinového vraha Petra Zelenky. Zabýval se případem takzvaných vlčích dětí, dvou chlapců, které jejich rodiče vychovávali v naprosté izolaci.

Nikdo jiný ve své době nestrávil tolik hodin tváří v tvář vrahům, kterých poznal ve své praxi víc než sto. „Vůči lidem, jež vyšetřuji, neprožívám negativní emoce, byť spáchali cokoli, a snažím se pochopit, proč tak nesmyslně lžou,“ řekl jednou o práci soudního znalce.

Hubálek zemřel náhle v roce 2013. Krátce předtím mu vyšla autobiografie Zpovědník vrahů.

Ve svém vyprávění se vrací jak do dětství, tak do studentských let a do období povinné vojenské služby. V další části, kterou uslyšíte jako druhou kapitolu Radioknihy, Hubálek vzpomíná na začátky práce se sexuálními devianty.

Následně se Hubálek dostává do roku 1989, jenž dal nový impulz i jeho profesní dráze. Připomíná tehdejší svévolné zacházení se státním majetkem a to, jak to celé souviselo s narůstajícími vraždami zbohatlíků. Jako mluvčí ministra zdravotnictví mohl nahlédnout i do způsobu práce Státní bezpečnosti.

„Vrahové pozvolna prostoupili můj život. S určitým cynismem lze říct, že rozmach toho nejhrubšího násilí kopíroval v naší zemi dobu, kdy docházelo k největším majetkovým přesunům,“ popsal.

Poté se Hubálek soustředil na kariéru soudního znalce a spolupracoval s kriminalisty. A také začal poskytovat psychologické poradenství.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)