Válečný štváč (????)

Karel Nešvera.  Druhý díl cyklu Politici poválečného Západního Německa.

Natočeno Premiéra 15. 2. ???? (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.; 60 min.).

Lit.: anonym: In web ČRo 3 Vltava, b. d. (anotace). – Cit.: V cyklu Politici poválečného Západního Německa představíme muže gargantuovské vitality a nezdolné energie, radikála budícího protikladné reakce Franze Josefa Strausse (1915-1988). Pro své postoje byl označován za revanšistu a válečného štváče.

Napadán a pomlouván byl i ve své domovině. Jeho výroky často narážely i na odpor jeho politických přátel. Domovem mu bylo Bavorsko (působil ve funkci bavorského ministerského předsedy), Spolková republika Německo byla pro něj demokratickým státem, Německo vlastí a Evropa nadějí.

Po válce se stal významným představitelem CDU. Byl zvolen do Bundestagu (1949) a stal se ministrem obrany Západního Německa (1956) za koaliční vlády kancléře Konrada Adeauera. V roce 1962 byl Strauss často napadán pro svou roli ve vládním tažení proti opozičnímu periodiku Der Spiegel (v této aféře došlo i k zatýkání a věznění novinářů časopisu). Pod tlakem veřejnosti musel Adenauer sestavit nový kabinet, z něhož byl Strauss vyloučen. V období od prosince 1966 do října 1969 vykonával funkci ministra financí ve vládě kancléře Kurta Kiesingera.

V následujícím období počátku 70. let zastával názorovou pozici, kvůli níž byl označen za válečného štváče: nesouhlasil se smlouvou, která normalizovala vztahy mezi Západním a Východním Německem (1973), a která pochopitelně bránila jakékoliv snaze o sjednocení Německa. Stal se ministerským předsedou Bavorska (1978-1988) a kandidoval i na post německého kancléře (1980).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)