Opat chuligán 1/5 (2013)
Monika Elšíková. Četba na pokračování. Vzpomínky na arciopata břevnovského kláštera benediktinů Anastáze Opaska. Pořad připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.
Účinkuje Jana Kubátová.
Nastudoval ČRo Plzeň v roce 2013. Premiéra 16. – 20. 9. 2013 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.; 5 x 21 min). Repríza 18. – 22. 4. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.
Lit.: Vojtíšková, Zuzana: Monika Elšíková: Opat chuligán 5/5. In web ČRo, září 2013 (článek + ukázka). – Cit.: Jedinečnou osobnost arciopata benediktinského kláštera v Břevnově Anastáze Opaska pohledem spisovatelky a režisérky Moniky Le Fay představí nová pětidílná četba na pokračování. Kniha „Opat chuligán aneb Dobré dílo Anastáze Opaska“ je volným pokračováním opatových memoárů „Dvanáct zastavení“ a končí Opaskovou nečekanou smrtí v bavorském Rohru.
Četbu jsme připravili k letošnímu 100. výročí narození Anastáze Opaska, nejznámějšího opata v moderních dějinách. Největší silou Jana Anastáze Opaska, který se narodil 20. dubna 1913, prý byla schopnost získat si důvěru, a to i u těch, kdo se ke křesťanské víře nehlásí.
O opatu Opaskovi
Nejsem žádný potentát ani primadona, říkal o sobě muž, který se ve čtyřiatřiceti stal nejmladším opatem v Československu. Zažil léta věznění, v exilu pak snad jako jediný přiměl ke společné řeči bývalé komunisty i disidenty. Stejně bez předsudků byl i po návratu domů.
Klášterní cela v Břevnovském klášteře, kde Opasek bydlel, zůstala dodnes beze změn. „Na pracovním stole máme pro nás dodnes vzácnou relikvii. Kladivo, kterým pan opat stavěl v šedesátých letech pražské sídliště na Petřinách,“ upozornil Antontín Rückl z Břevnovského kláštera. Bylo to poté, co jej pustili na amnestii z vězení, odsouzen byl ve vykonstruovaném procesu na doživotí jako vatikánský špion. „Jednou řekl, že je moc rád, že byl ve vězení a že pracoval na stavbě. Že propotil mnoho košil. Říkal, že bez toho by byl nepřístupný prelát,“ vzpomíná Prokop Siostrzonek, převor benediktinského arciopatství.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku