Výhybka (2013)
Kateřina Jungová. Reportáž ze života mladých lidí, kteří žijí na ulici. Dramaturgie Gabriela Albrechtová a Renata Venclová.
Natočeno 2013. Premiéra 27. 10. 2013 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 59 min.) v pořadu Čajovna a v cyklu Hry a dokumenty nové generace a v rámci pořadu Čajovna. Repríza 29. 6. 2014 a 1. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h); 20. 3. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h) v rámci přehlídky dokumentů nové generace.
Lit.: Jungová, Kateřina: Kateřina Jungová: Výhybka. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2013 (článek). – Cit.: Jsou mladí, inteligentní, práceschopní, relativně ještě silní, ale přesto žijí na ulici. Co stojí za tímto způsobem existence, který si zvolili? A měli vůbec na výběr? Dokument autorky Kateřiny Jungové nabízí možnost nahlédnout skrze osudy tří mužů na problematiku bezdomovectví mladých lidí u nás.
Je jim něco mezi 18 a 26 lety a nemají vlastní domovy. Život na ulici pro ně má mnohdy zvláštní přitažlivost. Nabízí svobodu prostou všech povinností. Mohou se kdykoli sebrat a odjet do ciziny, na výlet, jít na párty, zfetovat se…
Na druhou stranu s sebou tento způsob života často nese ztrátu soukromí, možnosti uspokojit základní potřeby a leckdy i ztrátu sebeúcty. Jsou sužováni nemocemi, parazity, závislostmi.
Po určité době se motivace k cestě z ulice obtížně hledá. Tito lidé si totiž, ač bez peněz, dokáží opatřit vše, co k životu potřebují. Vytvářejí si vlastní komunity, v nichž žijí. Bydlí ve squatech, potulují se po městech, spí v noclehárnách, na nádražích nebo letištích…
Rozhlasový dokument autorky Kateřiny Jungové se snaží odhalit důvody a motivace, které stojí za tímto způsobem existence.
Protagonisty dokumentu jsou tři mladí muži, kteří už několik let žijí na ulici. Mluví o svých rodinách, současném životě, o svých názorech na peníze, vztahy, bezdomovectví i Boha. Osobní výpovědi Jakuba, Alberta a Michala jsou v dokumentu prokládány reportážními pasážemi o obstarávání jídla, tabáku a bydlení ve squatu poblíž jednoho z pražských nádraží.
Dokument vznikl díky autorčině práci v rámci volnočasových aktivit nízkoprahového denního centra Naděje pro mladé lidi bez stálého bydlení. Během šesti měsíců se zde měla možnost setkávat s různými klienty centra a průběžně nahlížet do jejich nelehkých osudů.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku