Bludiště (2013)

Ladislav Smoček. Pokus o interview před vchodem. Rozhlasové zpracování slavné aktovky v rámci cyklu České drama. Dramaturgie Klára Novotná. Režie Ivan Chrz.

Osoby a obsazení: vrátný (Michal Pavlata), muž (Ivan Trojan), voják (Viktor Dvořák), dívka (Veronika Kubařová), první dáma (Naďa Konvalinková), druhá dáma (Květa Fialová), venkovan (Jan Skopeček), přírodovědec (Jaroslav Slánský), postava (Radek Holub) a mladá žena (Andrea Elsnerová).

Natočeno 2013. Premiéra 14. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.; 53 min). Repríza 29. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 16:45 h.) v cyklu Ad libitum k úmrtí M. Pavlaty; 16. 11. 2019 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu; 23. 8. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:32 h.) v cyklu Večerní drama.

Pozn.: 2. cena v kategorii Drama na festivalu Radio Drama Festival.

Lit.: Novotná, Klára: Ladislav Smoček: Bludiště. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2013 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.: Nastudování hry Ladislava Smočka Bludiště rozšíří druhou prosincovou sobotu cyklus České drama – jeden z projektů, kterými se stanice Vltava přidává k oslavám rozhlasových devadesátin. Tvůrčí skupina literárně tvorby pro něj připravuje premiéry významných děl české dramatiky druhé poloviny dvacátého století.

Ladislav Smoček patří od šedesátých let k nejvýraznějším a nejdůležitějším osobnostem české divadelní scény, kterou dlouhodobě formuje a spoluvytváří jak svými režiemi, tak původní dramatickou tvorbou. V roce 1965 stál spolu s Jaroslavem Vostrým u zrodu Činoherního klubu a o rok později měla právě na této scéně v autorově režii premiéru aktovka Bludiště, tehdy společně s jeho další hrou Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.

„Pokus o interview před vchodem“, jak sám autor svou hru v podtitulu přiblížil, vyrůstá ze setkání zatrpklého vrátného, střežícího vchod do bludiště a vpouštějícího návštěvníky pouze dovnitř, s mužem, který se vydělí z poslušného stáda příchozích a začne se pídit po zákonitostech bludiště a jeho smyslu.

Vrátný, jemuž úřad propůjčuje malou, ale nespornou moc, se stává zhmotněním vlastní funkce se vší samolibou bodrostí, tupou důležitostí i hrozivou agresivitou, s níž nakonec neodbytného návštěvníka vžene do útrob labyrintu. A samo bludiště se přestává jevit jako neškodná výletní atrakce a postupně se přímo před očima mění v nebezpečný prostor, z kterého není úniku a který člověka, ať chce či nechce, nakonec pohltí.

Situace rozehraná autorem na tomto půdorysu vybízí k interpretacím z mnoha možných úhlů. V době vzniku a prvního uvedení hry zřetelně promlouvala ke skutečnosti společenské i individuální nesvobody; zároveň ji lze číst jako obraz střetu dvou přístupů k životu a světu – jednoho odvozujícího svou podstatu od vyprázdněného systému a druhého, který se pokouší systém kriticky zkoumat – či jednodušeji jako marnou vzporu proti hlouposti, demonstrované důležitosti, agresivitě a mocenské zvůli.

Žádný výklad nemůže být vyčerpávající, a protože hra není vykonstruovaná ani popisná a mnohé v ní zůstává vědomě nedosloveno, je i po téměř padesáti letech stále mimořádně živým a inspirativním dílem.

Režiséra Ivana Chrze přivedly úvahy o rozhlasové realizaci Bludiště k jedinečnému obsazení ústřední dvojice – pro postavu Vrátného získal Michala Pavlatu a pro Muže Ivana Trojana. V dalších rolích se objeví Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Andrea Elsnerová a mnozí další.

Nesnadného úkolu zvukově zhmotnit v rozhlase neviditelné bludiště se ujal hudebník a zvukový designér Michal Rataj. Výsledkem je přesvědčivý zvukový tvar, ve kterém se Vrátný a Muž střetávají u brány svébytného mikrokosmu, jakési černé díry uprostřed tichých lesů, hrozivé i groteskní zároveň.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)