Konec nylonového věku 1/10 (2008)

Josef Škvorecký. Četba na pokračování z prózy českého spisovatele. Připravila Jana Soprová. Režie Aleš Vrzák.

Účinkuje Lukáš Hlavica.

Natočeno 2008. Premiéra prvního dílu 19. 2. 2008. Repríza 1. dílu 29. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.).

Lit.: Anonym: Konec nylonového věku. In web ČRo, únor 2008. (anotace) – Cit.: Spisovatel Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě v rodině bankovního úředníka. Během studií na zdejším reálném gymnasiu se začal věnovat své celoživotní lásce – jazzu. Po maturitě (1943) byl totálně nasazen jako pomocný dělník. V roce 1945 začal studovat na Lékařské fakultě, po prvním semestru však přestoupil na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde vystudoval angličtinu a filosofii (1946-1949). Nastoupil na umístěnku jako učitel do pohraničí, v letech 1951-1953 absolvoval vojenskou službu u tankistů. Od poloviny padesátých let pracoval v angloamerické redakci Státního nakladatelství a umění. V roce 1957 se stal zástupcem šéfredaktora dvouměsíčníku Světová literatura, z něhož po skandálu, který vyvolalo vydání jeho románu Zbabělci, musel odejít, mohl se však vrátit do svého předchozího místa. Od roku 1963 byl spisovatelem z povolání. V roce 1969 pohostinsky přednášel na universitách v USA, od podzimu téhož roku, kdy se rozhodl nevrátit do tehdejšího Československa přednášel na Toronto University v Torontu. V roce 1975 byl jmenován řádným profesorem a působil zde až do svého odchodu do důchodu v roce 1990.

Novela Konec nylonového věku vznikla v roce 1950 (knižně mohla vyjít až v roce 1967). Odehrává se krátce po komunistickém převratu v únoru 1948 během jednoho večera na plese Amerického ústavu v Reprezentačním (Obecním) domě. Námětem novely jsou složitě se proplétající vztahy milostného trojúhelníku manželů Roberta a Ireny Hillmanových a jejího přítele a nápadníka Samuela Gellena a dalších představitelů zlaté mládeže popisované na pozadí společenské zábavy podkreslované swingovou hudbou. Nedávný politický převrat odhaluje rozdílné povahy jednotlivých postav, z nichž některé neváhají přijmout přetvářku komunistické ideologie, jiní s nově ustavujícím se režimem oportunisticky spolupracují a další teprve hledají odpovídající vlastní postoj. Všichni ale tuší, že nadcházející doba přináší tragické změny a hledají krátkodobé zapomnění v zábavě a nezávazné konverzaci.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)