Štěstí (not) found – Jehly bychom chtěli měnit i ve vězení, říká výkonný ředitel Sananim (2024)

Podcast připravili Apolena Rychlíková a Petr Šedivý.

Hovoří výkonný ředitel SANANIMu Jiří Richter a adiktolog a „teréňák“ Radek Jurnikl.

Natočeno 2024. Webová premiéra 5. 11. 2024 (PodBean, 48 min.).

Podcast vzniká ve spolupráci se SANANIM.

Lit.: anonym: Jehly bychom chteli menit i ve vezeni, rika výkonný ředitel Sananim. In web PodBean, 5. 11. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nový díl podcastu Štěstí not found, který vzniká ve spolupráci s organizací SANANIM nás zavede do terénu. Terénní a nízkoprahové služby letos slaví třicet let své existence. Jak velkou síť těchto služeb v Česku máme a co jejich pracovníci a pracovnice vlastně dělají? O tom v novém dílu našeho drogového podcastu hovoří výkonný ředitel SANANIMu Jiří Richter.

Terénní služby se soustředí na aktivní vyhledávání lidí injekčně užívajících drogy v Praze s cílem zmírnit zdravotní a sociální poškození i některé negativní projevy jejich chování a na zvýšení jejich motivace ke změně životního stylu. Funguje už třicet let a společně s nízkoprahovými zařízeními tvoří unikátní síť pomoci pro lidi v drogové závislosti. Jak vypadá taková práce terénního pracovníka nebo pracovnice? Na co naráží? To vysvětluje v první půli podcastu Štěstí not found adiktolog a „teréňák“ Radek Jurnikl.

Spolu s ním se podíváme na provoz jednoho z nejvíc úspěšných stanovišť SANANIMu, sanitky u pražského Hlavního nádraží. Ta vznikla původně jako náhrada za zrušené kontaktní místo, ale nakonec ve službě zůstala. V centru Prahy parkuje třikrát do týdne a uživatelé se zde mohou dojít otestovat na infekční choroby, vyměnit si injekční stříkačky, vypít teplý čaj nebo se nechat zdravotnicky ošetřit. Jak sanitka funguje, pro jaké lidi je určena a co jsou její výhody i nevýhody vysvětluje Radek v reportážní části podcastu.

V té rozhovorové pak výkonný ředitel organizace SANANIM Jiří Richter rekapituluje fungování terénních a nízkoprahových služeb a vysvětluje, v čem jsou pro společnost důležité. „V České republice je zhruba 45 000 injekních uživatelů drog. Terénní a nízkoprahové služby jsou v kontaktu s 42 000 uživatelů. To je zcela unikátní číslo,“ říká Richter. Dodává však, že práce v nízkoprahových zařízeních a v terénu je velmi náročná. „Lidé, kteří ji vykonávají, chrání společnost před infekčními chorobami, ale jejich spoelčenský i finanční status je velmi nízký,“ dodává výkonný ředitel SANANIM.

Jiří Richter se nedávno vrátil z velké konference o harm reduction v Athénách. Co jsou současné trendy v přístupu k drogám? Jakou pozici na mapě co se progrese týká dnes Česko zaujímá? O tom je nový díl podcastu Štěstí not found.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)