Pražský exil Hanny Aschbachové 1/10 (2008)
Alice Rühle-Gerstelová. Četba na pokračování. Pro rozhlas vybral a připravil Ivan Němec. Režie Hana Mikolášková.
Účinkuje Eva Novotná.
Nastudovalo Brno v roce 2008. Premiéra prvního dílu 6. 10. 2008 (30 min.). Repríza 1. dílu 4.4.2017 (ČRo Plus, 23.30 h.) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Román „Pražský exil Hanny Aschbachové“ napsala pražská rodačka Alice Rühle-Gerstelová a v Radioknize dnes uslyšíte jeho sedmou část v českém překladu Ivy Kratochvílové. Můžeme se tak seznámit s úskalím života německé emigrace v Praze. Zároveň ale také s popisem tejdejšího života v Praze, s novináři, a s politickými aférami a skandály, se kterými se První republika potýkala. (anotace)
Lit.: Blažejovská, Alena: Alice Rühle-Gerstelová: Pražský exil Hanny Aschbachové. In web ČRo Plus, duben 2017 (článek). – Cit.: Prozaička, feministka a psycholožka Alice Rühle-Gerstelová se narodila roku 1894 do německo-židovské továrnické rodiny v Praze. V době první světové války působila jako zdravotní sestra.
V letech 1917 až 1921 studovala literaturu a filozofii v Praze a Mnichově. V Německu se seznámila se svým budoucím mužem Otto Rühlem. S ním se roku 1932 vrátila do Prahy, kde našla práci jako redaktorka Prager Tagblattu. Tady opět potkala své staré přítelkyně Milenu Jesenskou nebo Jarmilu Ambrožovu a navázala nové kontakty se spisovatelem Hugo Sonnenscheinem a dalšími.
Z knihy čte Eva Novotná v režii Hany Mikoláškové. Četbu v roce 2008 připravil pro rozhlas Ivan Němec.
V roce 1936 následovala svého muže do mexického exilu, kde pracovala jako žurnalistka a překladatelka a spřátelila se s Fridou Kahlo, Diegem Riverou a Lvem Trockým. Když Otto Rühle v červnu 1943 zemřel, zvolila dobrovolnou smrt.
Alice Rühle-Gerstelová je autorkou dnes již téměř zapomenuté, na svou dobu ovšem průlomové sociologické sondy Ženský problém současnosti.
Své zkušenosti z pobytu v Praze ve 30. letech 20. století zachytila v částečně autobiografické próze Pražský exil Hanny Aschbachové.Román vypráví o postupném rozchodu německé intelektuálky z měšťanské rodiny se stalinistickým komunismem.
V jeho ohnisku není velká politika, ale každodenní život ženy v emigraci. Hlavní hrdinka utíká z hitlerovského Německa a po příchodu do Prahy řeší stejné problémy jako ostatní emigranti: shání ubytování, práci, peníze.
V románu jsou zachyceny politické reálie z Československa let 1934 až 1936, hlavně z pražské levicové scény. Na jaře 1936, kdy je její ilegální pobyt vyzrazen, opouští hrdinka Prahu a odjíždí do Rakouska.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku