Himmlerova kuchařka 1/14 (2015)

himmlerova-kucharka-MAXFranz-Olivier Giesbert. Četba na pokračování. Překlad Helena Beguivinová. Připravil Petr Šrámek. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Ivan Chrz.

Účinkuje Taťjana Medvecká.

Připravil Český rozhlas v roce 2015 (14 x 30 min.). Premiéra 25. 9. – 8. 10. 2015 v cyklu Četba na pokračování (ČRo 3 Vltava 18:30-19:00). Repríza 1. dílu 1. 8. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

Vydal Radioservis 5. 11. 2015 (1 CD MP3).

Lit.: (anonym): Himmlerova kuchařka. In web ČRo 25. 9. 2015 (anotace). – Cit.: „Mám narozeniny. Rozhodla jsem se oslavit sto páté narozeniny v menším kruhu ve své restauraci Malá Provence, na nábřeží des Belges naproti Starému přístavu v Marseilles.“ Právě tato slova otevírají každý ze čtrnácti dílů příběhu Rózy – hrdinky nové Četby na pokračování z knihy Himmlerova kuchařka. Román loni vydalo nakladatelství Argo.

Hlavní postava, narozená v roce 1907 v Arménii, prochází podle svých slov „stoletím vrahounů“. Hned v úvodu se připomíná turecká genocida křesťanských Arménů, která malé Róze převrátila život naruby a od jejíhož počátku nedávno uplynulo sto let. Následují události minulého století, z nichž je asi nejkomplexněji pojata pasáž v domácnosti Heinricha Himmlera. V průběhu desetiletí Róza prožívá více či méně šťastná období. Stíhají ji mnohé ztráty v rodině, přičemž za řadu z nich se neváhá pomstít tím nejkrutějším způsobem. Její seznam nenávistí se vyprávěním line jako červená nit. I když její osud není zrovna veselý, nakonec se zdá, že tahle kuchařka přežije všechno napříč režimy i kontinenty.

Autor románu Franz-Olivier Giesbert se narodil 18. ledna 1949 ve Spojených státech amerických. Podle webové stránky nakladatelství jsou jeho kořeny „německé, skotské, židovské a francouzské. V útlém věku se s rodiči vrátil do francouzské Normandie, vyrůstal pod vlivem silně věřící matky a v tradičně levicově orientované rodině. Už jako dítě se chtěl stát spisovatelem a coby devatenáctiletý mladík začal spolupracovat s literární rubrikou deníku Paris-Normandie. Zároveň vystudoval práva, později ovšem studoval i žurnalistiku a stal se politickým novinářem v Nouvel Observateur, v němž posléze získal post šéfredaktora. Jeho kariéra pokračovala ve vedení deníku Le Figaro a později týdeníku Le Point.

V posledních letech je střídavě hlavní postavou několika kulturních, politických a ekonomických pořadů na různých kanálech France Télévisions. Většina Giesbertových knih je beletrie – od moderních bajek po detektivní romány –, u čtenářů velice dobře přijímaná pro svěží styl a nápaditost: za román Ohava získal Velkou cenu Francouzské akademie, za knihu Chlívek jednu z nejstarších francouzských literárních cen – Cenu Interrallié, podle knihy Nesmrtelný byl Richardem Berrym natočen film, v němž hrál hlavní roli Jean Reno (česky pod názvem 22 výstřelů).“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)