Cestou k Herkulovým sloupům 1/7 (2008)
Josef Kořenský. Z knihy slavného českého cestovatele připravil Jiří Vondráček. Režie Vladimír Gromov.
Účinkuje Michal Pavlata.
Natočeno 2008. Premiéra 10. – 16. 11. 2008 (15 min.). Repríza 1. dílu 29. 8. 2011 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.).
Lit.: anonym: Josef Kořenský: Cestou k Herkulovým sloupům, 7 částí. In web ČRo 3 Vltava, srpen 2011 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: Přestože cestování bylo celoživotní zálibou pedagoga, přírodovědce a spisovatele Josefa Kořenského, nepodnikal svoje cesty z touhy po dobrodružství, ale především za poznáním. Ze dvou velkých a časově náročných cest kolem světa, které podnikl v roce 1893 a 1900-1901 vytěžil na dvě desítky cestopisných knih. Ve vltavské řadě Stránky na dobrou noc vybíráme črty slavného českého cestovatele z jeho putování po Španělsku.
Cestovatel a spisovatel Josef Kořenský se narodil 26. července 1847 v Sušně u Benátek nad Jizerou. Už jako student reálné školy v Mladé Boleslavi se zabýval paleontologií a získal slušnou sbírku zkamenělin, o které se s uznáním vyslovil i dr. Antonín Frič. Ten mladého a zaníceného přírodovědce podporoval i za jeho studií na pražském učitelském ústavu a poskytl mu dokonce azyl v muzeu. Od roku 1867 učil Kořenský nejprve v Radnicích, pak v Litomyšli a nakonec na Smíchově (ulice dodnes nese jeho jméno), kde jeho obliba v paleontologii našla uplatnění na nedalekých bohatých lokalitách (Barrandov aj.).
Po celou dobu dále studoval, přednášel a psal díla vědecká i populární, přispíval do časopisů, ale především cestoval. Projel všechny evropské státy, vydal se až na Sibiř a v letech 1893-1894 vykonal cestu kolem světa, která mu poskytla látku na monumentální dílo Světem a přírodou, první toho druhu v Čechách. Ze svých cest přivezl Kořenský spoustu uměleckých i etnografických předmětů a přírodnin, aby jimi obohatil česká muzea, ale i školní kabinety. Za jeho celoživotní dílo mu byl roku 1927 udělen čestný doktorát na Karlově universitě. Zemřel 8.října 1938 v Praze.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku