Muž z jamy a deti z lásky 1/5 (Muž z jámy a děti z lásky, 2017)

Vanda Rozenbergová. Četba na pokračování. Dramaturgie Zuzana Belková. Hudební dramaturgie Ludmila Hodulíková. Zvuk Stanislav Kaclík. Produkce Silvia Lukáčová. Režie Milena Lukáčová.

Účinkuje Lucia Vráblicová.

Natočeno 2017. Premiéra 1.-5. 5. 2017 (Rádio Devín, 13:00 h). Repríza 26.-30. 11. 2018 (SRo Rádio Devín, 22:30 – 22:59 h.).

Pozn.: „Všetko je na mne,“ hovorí chlapec. Je viac ako chlapec, má za sebou prvých dvadsaťpäť rokov života a chcel by zabezpečiť rodinu bez matky, ustrážiť sestru, vychovať brata a postarať sa aj o toho, kto žije v jame. Veľkolepý príbeh z Usranca, ktorý odkrýva táto útla knižka, je vyrozprávaný z troch perspektív. Hlavný, štvrťstoročný hrdina netrpí prebytkami radosti a nevyjednáva s realitou – najradšej by ju totiž celú zlikvidoval. Nevyjednáva ani so sestrou, ktorá možno bude filozofkou, ani so starou mamou, ktorú nemôže ani cítiť. Jeho potreba vydezinfikovať starý priestor a dať životu moderný a čistý vzhľad sa zmení v jedinú noc. Próza opisuje ľudské city nesentimentálnym, a predsa krehkým jazykom. Priamočiaro a samozrejme vrství humor, smútok a neobyčajnosť všedných vecí a dní. Keď sa to tak vezme, Muž z jamy a deti z lásky je vlastne príbehom o kuchyni. Za svoju knihu Slobodu bažantom bola Vanda Rozenbergová nominovaná na cenu Anasoft litera.

Lit.: anonym: Čítanie na pokračovanie: Muž z jamy a deti z lásky. In web Radio Devín, 26. 4. 2017 (článek). – Cit.: Vanda Rozenbergová pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka, knižne debutovala zbierkou poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov. Po nej nasledoval román Moje more a kniha poviedok Slobodu bažantom, s ktorou sa dostala medzi finalistov prestížnej ceny Anasoft Litera 2016. Žije v Prievidzi, chodí do práce, maľuje obrazy na skle. Je jednou z najoriginálnejších autoriek súčasnej slovenskej prózy.

Muž z jamy a deti z lásky je najnovší román minuloročnej finalistky Anasoft litera Vandy Rozenbergovej, ktorý v čítaní na pokračovanie približujeme kontinuálne je jeho knižným vydaním. „Všetko je na mne,“ hovorí protagonista, ktorý má za sebou prvých dvadsaťpäť rokov života a chcel by zabezpečiť rodinu bez matky, ustrážiť sestru, vychovať brata a postarať sa aj o toho, kto žije v jame. Veľkolepý príbeh z Usranca je vyrozprávaný z troch perspektív. Hlavný hrdina netrpí prebytkami radosti a nevyjednáva s realitou – najradšej by ju totiž celú zlikvidoval. Nevyjednáva ani so sestrou, ktorá možno bude filozofkou, ani so starou mamou, ktorú nemôže ani cítiť. Jeho potreba vydezinfikovať starý priestor a dať životu moderný a čistý vzhľad sa zmení v jedinú noc. Próza opisuje ľudské city nesentimentálnym, a predsa krehkým jazykom. Priamočiaro a samozrejme vrství humor, smútok a neobyčajnosť všedných vecí a dní. Keď sa to tak vezme, Muž z jamy a deti z lásky je vlastne príbehom o kuchyni.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)