Via lucis 1/15 (2009)
Jindra Jarošová. Četba na pokračování. Skutečný příběh o tragédii, která se změnila v nesmrtelnost. Dramaturg Pavel Kácha. Režie Jaroslav Kodeš.
Účinkuje Zuzana Slavíková.
Natočeno 2009. Premiéra prvního dílu 18. 5. 2009 (25 min.). Repríza 1. dílu 24. 9. 2020 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Ve svých 24 letech ukončila studium na univerzitě a stala se veřejně činnou osobností i uznávanou spisovatelkou.Příběh Heleny Kellerové před sto lety se zatajeným dechem sledoval doslova celý svět. Poté co v roce a půl ztratila úplně zrak i sluch, znala jen naprostou tmu a naprosté ticho. K poznávání veškerého bohatství světa jí z pěti smyslů zůstaly pouze tři : hmat, čich a chuť. Jindra Jarošová se ve svém románu „Via lucis“ pokusila odpovědět na otázku, jak mohla něco tak neuvěřitelného dokázat. (anotace)
Lit.: kac (= Kácha, Pavel) – Blažejovská, Alena: Jindra Jarošová: Via lucis. Příběh Heleny Kellerové, která se zbavila okovů svého handicapu. In web ČRo Plus, 25. září 2020 (článek). – Cit.: Helena Kellerová se narodila zdravá, v dětství ale na následky horečky přišla o zrak i sluch a dlouho byla němá. A jako první na světě vystudovala se svým handicapem prestižní Harvardovu univerzitu, napsala dvanáct knih, Mark Twain ji zařadil mezi největší osobnosti 19. století a tykala si s prezidenty USA.
Helena Kellerová se narodila 27. června 1880 v městě Tuscumbia ve státě Alabama. Jenže když měla devatenáct měsíců, onemocněla a v důsledku vysoké horečky přišla o zrak i sluch. (…)
Neztratila ale chuť k životu, postupně se naučila několik desítek posunků a díky nim omezeně komunikovala s okolím. Postupně ale pochopila, že jí něco schází, a propadala zoufalství, až se stala nezvladatelnou.
Shodou náhodou i díky píli rodiny se Helena dostala do péče Alexandera Grahama Bella, vynálezce telefonu, který za své současné pravé povolání považoval výuku hluchých dětí. Bell pomohl pro Helen zajistit domácí učitelku Anne Sullivanovou, která sama ztratila zrak jako dítě.
Díky ní se naučila Helena mluvit, i když pro cizí těžko srozumitelně, a zanedlouho se naučila i číst. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku